Kongres książki
Co roku w ramach Festiwalu Conrada odbywa się „Kongres książki”. To cykl spotkań dotyczących rynku książki, adresowany zarówno do samej branży, jak i do szerokiego grona odbiorców. Początek dały mu spotkania wokół estetycznych wymiarów książki w 2013 roku. Później przekształciły się one w pasmo „Przemysły książki”, a od 2020 roku cykl nosi nazwę „Kongres książki”.
Działania kongresowe odbywają się przez cały rok, a ich kulminacja przypada na czas Festiwalu Conrada. Wydarzenia odbywają się w krakowskim Pałacu Potockich, a także podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Na program „Kongresu książki” składają się otwarte dyskusje popularyzujące wiedzę na temat rynku książki oraz debaty dla profesjonalistów. W spektrum poruszanych zagadnień wchodzą między innymi perspektywy rozwoju rynku, prawa autorskie, kształt debaty literackiej, rola tłumaczy czy relacje między twórcami a wydawcami.
„Kongres książki” stanowi ogólnopolską platformę dialogu dla osób zaangażowanych w sektor wydawniczy – w tym autorów, wydawców, redaktorów, bibliotekarzy, księgarzy i tłumaczy. Jego wynikiem stała się opracowana w 2020 roku Karta dobrych praktyk – podsumowanie najważniejszych problemów rynku książki. W 2022 roku podpisana została Konwencja Krakowska – pierwszy w Polsce dokument określający standardy współpracy w branży. Wydawcy będący sygnatariuszami konwencji otrzymują prawo do posługiwania się Wydawniczym Znakiem Jakości. W 2023 roku ten znak można już zobaczyć na okładkach książek. Wierzymy, że wkrótce do grona sygnatariuszy dołączą kolejni.
„Kongres książki” jest częścią Festiwalu Conrada i powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Unia Literacka i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.
Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy strategiczni: „Tygodnik Powszechny” i Allegro