24 kwietnia 2023 Poznaj Wydawniczy Znak Jakości
Ten symbol już wkrótce znajdziemy na okładkach książek, które powstały w zgodzie z najlepszymi standardami. Wydawniczym Znakiem Jakości będą mogli posługiwać się sygnatariusze Konwencji Krakowskiej regulującej zasady współpracy między wydawnictwami a autorami i tłumaczami.
„Jeśli czytelnicy chcą mieć gwarancję, że książka, którą kupują, powstała z poszanowaniem praw i interesów wszystkich osób, które ją stworzyły, a zatem napisały, przetłumaczyły, wydały – powinni szukać książek z Wydawniczym Znakiem Jakości” – mówi Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka zrzeszającego pisarki i pisarzy. Prawo do promowania się za pomocą Wydawniczego Znaku Jakości mają wydawcy, którzy podpisali Konwencję Krakowską. Za projekt graficzny odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Konwencja Krakowska jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Unia Literacka, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Dokument zawiera spis wspólnych wartości oraz dobrych praktyk porządkujących relacje pomiędzy trzema grupami: wydawcami i wydawczyniami, autorkami i autorami oraz tłumaczami i tłumaczkami. Sygnatariusze zobowiązują się do współpracy w zgodzie z zasadami szacunku, lojalności, szczerości, transparentności, wzajemności i symetrii. Równocześnie dokument podaje szczegółowe wytyczne dotyczące wzajemnej komunikacji, konstrukcji umów, osobistych praw autorskich oraz wynagrodzeń.
„Konwencja Krakowska to bezprecedensowe przedsięwzięcie na polskim rynku wydawniczym, ponieważ po raz pierwszy osoby piszące, tłumaczące i wydające książki mówią jednym głosem o dobrych praktykach i podstawach partnerskiej współpracy w naszej branży” – podkreśla Rafał Lisowski, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Porozumienie było możliwe dzięki spotkaniom organizowanym w ramach Kongresu Książki, branżowej odsłony Festiwalu Conrada. Dokument podpisano w październiku 2022 roku w ramach Festiwalu na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.
„Co roku podczas Kongresu rozmawiamy o aktualnych problemach i wyzwaniach stojących przed rynkiem książki – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i zarazem kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – Ogromnie nas cieszy, że w trakcie tych spotkań udaje się wypracować konkretne ogólnopolskie rozwiązania. Konwencja Krakowska i towarzyszący jej Wydawniczy Znak Jakości są tego najlepszym przykładem”.
Sygnatariuszami dokumentu są: Stowarzyszenie Unia Literacka, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz kilkunastu wydawców. Konwencja Krakowska ma charakter otwarty. Podmioty zainteresowane dołączeniem do grona sygnatariuszy – zarówno wydawcy, jak i stowarzyszenia – proszone są o kontakt z zespołem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Z treścią Konwencji można zapoznać się TUTAJ
Kongres Książki jest pasmem branżowym Festiwalu Conrada organizowanego przez Miasto Kraków, KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundację Tygodnika Powszechnego.