Dostępny Festiwal Conrada
Festiwal jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich grup odbiorców. Staramy się dostosowywać przestrzeń wydarzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ważne dla nas jest, aby festiwal był miejscem przyjaznym dla wszystkich oraz bezpieczną przestrzenią doświadczania pozytywnych emocji. Wydarzenia odbywają się w trybie stacjonarnym.
Krakowskie Biuro Festiwalowe realizuje przedsięwzięcie grantowe „Dostępność wydarzeń KBF”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.
Celem przedsięwzięcia grantowego jest wdrożenie modelu zwiększenia dostępności oferty kulturalnej KBF i dotarcie do grup narażonych na wykluczenie. Wartość grantu: 80 000 PLN.
DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Tekst o festiwalu w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, przygotowany przez Fundację Kultury bez Barier:
Z ETR mogą korzystać również osoby g/Głuche, dla których język foniczny jest wtórny wobec migowego.
DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z GRUP NARAŻONYCH NA WYKLUCZENIE
- Warsztaty
W ramach festiwalu zapraszamy również na interdyscyplinarne warsztaty artystyczno-literackie dedykowane dla uczniów ze specjalnych placówek szkolno-wychowawczych. Warsztaty, na których odkrywać będziemy tajemnice języka literackiego oraz piękno książkowych ilustracji, obserwować będziemy niewidoczne, tworzyć niestworzone, słuchać niesłychane i wyobrażać sobie niewyobrażalne, wpływają na poczucie uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym na równi z innymi uczestnikami.
Warsztaty w Pałacu Potockich poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski - twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.
18 października 2022
Warsztaty dla uczniów z diagnozą spektrum autyzmu z Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie
Wszyscy się liczą
Jeżeli wszyscy się liczą, to także Ty się liczysz. Jak powszechnie wiadomo liczenie do jednego jest nudne i dużo fajniej jest liczyć do stu, albo nawet tysiąca. Jeżeli mamy poprzestać na liczeniu samych siebie, to żyć będziemy w świecie pojedynczych osób, ale jeżeli liczyć możemy razem, wtedy doliczymy się rodzin, drużyn, wspólnot, narodów, europejczyków i obywateli świata. Jeżeli możemy liczyć razem to oznacza to, że nawet w liczeniu nie będziemy sami. Jeżeli wszyscy się liczą, to także Ty się liczysz! W czasie warsztatów inspirowanych książką “Wszyscy się liczą”, postaramy się odkryć tajemnicę wieloznaczności i swoje miejsce we wspólnocie Wszystkich.
Na warsztatach poznamy książkę Wszyscy się liczą
tekst i ilustracje: Kristin Roskifte
tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo Dwie Siostry
https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/wszyscy-sie-licza.html
19 października 2022
Warsztaty dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 im. Janusza Korczaka w Krakowie
M jak morze
Morze i może, to dwa najpotężniejsze słowa! Zawierają w sobie wszystko co tylko przychodzi nam do głowy. W morzu marzeń dostrzec można najpiękniejszą przyszłość, albo wyłowić z niego, leżące na dnie zapomniane skarby. Można wrzucić w morze butelkę z wiadomością, która być może dotrze do adresata stojącego na odległym brzegu. W czasie warsztatów w Pałacu Potockich, zastanowimy się czy morze może opowiedzieć nam coś o nas samych i spojrzymy w malachitową, zmieniającą się przyszłość, która czeka na nas tuż za horyzontem. Czy ukoi nas morze spokoju, czy zaskoczy nas sztorm wszechczasów?
Na warsztatach poznamy książkę M jak morze Tekst i ilustracje: Joanna Concejo
Wydawnictwo Format
https://wydawnictwoformat.pl/sklep/800_m-jak-morze
- Spacery literackie dla grup narażonych na wykluczenie
19, 21 października 2022
W ramach festiwalu realizujemy dwa spacery o tematyce literackiej, realizowane dla uczniów Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Krakowie, przy ul. Lubomirskiego 21, który obejmuje opieką uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Spacery poprowadzi pani Barbara Polarczyk.
DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU
Spotkania tłumaczone na polski język migowy:
- 27 października, g. 20.00
Kiedy skończy się XX wiek? Spotkanie z Arturem Domosławskim. Prowadzenie: Małgorzata Szczurek.
- 29 października, g. 20.00
Wyjście z domu snów. Spotkanie z Carmen Marią Machado. Prowadzenie: Aldona Kobus.
Tłumaczka: Anna Pieniążek
DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU
Poniżej znajdują się lokalizacje festiwalowe z informacjami o barierach i/lub udogodnieniach architektonicznych.
Pałac Potockich, Rynek Główny 20
Przestrzeń wspólna dla krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Jako miejsce otwarte na współpracę i działalność kulturalną spoza głównego nurtu – ofertę NGO, kolektywów, aktywistów, animatorów i mniejszych instytucji – ożywia centrum Krakowa, w którym kultura zaczęła ustępować miejsca komercyjnym, turystycznym atrakcjom. Od 2021 roku, odrestaurowane wnętrza pierwszego piętra kamienicy zajmuje KBF.
Informacja o KBF w ETR: https://kbf.krakow.pl/informacja-w-etr/
DOJAZD
- Parking - Plac Wszystkich Świętych 5 (wjazd tylko od ul. Poselskiej) obok klasztoru Franciszkanów
- parking czynny: poniedziałek - sobota 7:00 - 22:00, niedziela 9:00 -22:00
- Komunikacja miejska: przystanek Plac Wszystkich Świętych
DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU
- Wejście do budynku: niski próg, szerokie drzwi. W budynku brak windy. Strome schody. Toalety nie są dostępne dla osób na wózkach.
- Do holu głównego prowadzi kamienna klatka schodowa. Drzwi znajdują się po lewej stronie od najwyższego stopnia. Hol to kwadratowe pomieszczenie o wielkości ok. 64 m2. Po lewej stronie od wejścia, znajdują się przeszklone drzwi prowadzące na krużganki, z których można dostać się do części wystawowej oraz biurowej.
- Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ul. Brackiej (oznaczenie pionowe)
DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
- Wraz ze Stowarzyszeniem Dobrze przygotowaliśmy audiodeskrypcję obiektu, czyli dokładny opis przestrzeni, co pozwala na poruszanie się po Pałacu osobom z niepełnosprawnością wzroku.
- Pliki do pobrania znajdują się na stronie https://palacpotockich.krakow.pl w zakładce Dostępność.
- Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz budynku w obecności psa przewodnika.
- DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU
- W budynku dysponujemy pętlą indukcyjną stanowiskową w recepcji na I piętrze.
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, ul. Straszewskiego 21-22 – zabytkowy, częściowo dostępny:
- bezprogowe wejście do budynku,
- wejście do budynku nie jest zabezpieczone bramkami,
- nad wejściem brak głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące,
- do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem,
- przed budynkiem brak miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami,
- w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących,
- winda osobowa z poziomu minus jeden do drugiego piętra, dostępna dla osób poruszających się na wózkach, z przyciskami umieszczonymi w zasięgu ręki osoby poruszającej się na wózku, z komunikatami głosowymi informującymi o przystankach,
- poruszanie się po korytarzach w większości nieutrudnione,
- utrudniony dostęp dla osób poruszających się na wózku do następujących pomieszczeń:
- na poziomie minus jeden: pracownia dekoracji, pracownia ślusarska,
- na parterze: kasa biletowa i sprzedaży wydawnictw, pokoje dziekanów i prodziekanów, dziekanat, pokój pedagogów, dział organizacji Teatru AST i promocji, pokój zastępcy kanclerza,
- na pierwszym piętrze: kadry, kancelaria, sala senacka, gabinety rektora, prorektora, kanclerza, Scena 210, sala 230,
- na drugim piętrze: BHP, radca prawny, dział nauki i rozwoju naukowego, dział finansowo-księgowy, kasa, sala 324,
- do wszystkich pomieszczeń na trzecim piętrze: sala 404, sala 405, studio nagrań, pokoje gościnne, pracownia krawiecka, magazyny kostiumów i rekwizytów,
- pętla indukcyjna i możliwość skorzystania podczas spektakli z systemu wspomagającego słuch dla widzów słabosłyszących na Scenie im. St. Wyspiańskiego,
- brak pętli indukcyjnych w pozostałych pomieszczeniach w budynku,
- dla osób poruszających się na wózkach możliwy dojazd windą z poziomu parteru na poziom minus jeden na widownię Sceny im. St. Wyspiańskiego, wjazd na widownię za pomocą platformy schodowej,
- toaleta dla osób poruszających się na wózkach znajduje się na parterze,
- brak możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego. Szczegółowych informacji dotyczących możliwości dotarcia osoby poruszającej się na wózku do konkretnych pomieszczeń w budynku udzieli pracownik kancelarii, tel.: 12 422 81 96.
Centrum Kongresowe ICE KRAKÓW, ul. M. Konopnickiej 17
Pełna informacja o dostępności budynku znajduje się na stronie http://icekrakow.pl/informacje-praktyczne w zakładce „Dostępność”.
KONTAKT DO KOORDYNATORKI DOSTĘPNOŚCI:
SMS/mail/aplikacji MS Teams (w tym przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia terminu spotkania).
Barbara Zając
mail: barbara.zajac@kbf.krakow.pl
telefon/SMS: +48 604 483 402