7 października 2016 Literatura inaczej. Wydarzenia towarzyszące na Festiwalu Conrada
Festiwal Conrada to nie tylko literatura. To czas intensywnego uczestnictwa w kulturze. Wydarzenia towarzyszące pozwolą spojrzeć z różnych stron na zaproszonych twórców oraz festiwalowe tematy, urozmaicą czas, będą służyły rozrywce i edukacji.
Znajdą się wśród nich projekcje filmów, wystawy oraz pasmo skierowane przede wszystkim do najmłodszych.
Dla miłośników filmu twórcy Festiwalu wybrali różnorodne propozycje. W poniedziałek zaprezentowany zostanie film Błędne Mapy, który jest opowieścią o wędrówce najbardziej znanego błędnego rycerza w historii Europy – Don Kichote, którego losy opisał Cervantes. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z Magdaleną Barbaruk i Wojciechem Charchalisem, prowadzone przez Grzegorza Olszańskiego. We wtorek uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zobaczyć Pod skórą − film oparty na kanwie powieści Michela Fabera, który tego dnia spotka się również z czytelnikami. W środę zostanie zaprezentowany kultowy polski film z 1990 roku Pożegnanie jesieni z Janem Peszkiem w roli hrabiego Jędrusia Łohoyskiego, a w czwartek również polska produkcja, Ubu Król wyreżyserowany przez Piotra Szulkina z Janem Peszkiem w roli Ubu. W piątek Godziny, dramat w reżyserii Stephena Daldry’ego – adaptacja powieści Michaela Cunninghama, który wygłosi wstęp do projekcji. W sobotę odbędzie się także projekcja filmu Syn Szawła z wprowadzeniem odtwórcy głównej roli, Gézy Röhriga. Zapowiada się intensywny czas dla kinomanów oraz wszystkich, którzy chcieliby poznać festiwalowych gości i ich twórczość.
Wiele wydarzeń festiwalowych odbędzie się w przestrzeniach wystawowych. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję odwiedzić m.in. Muzeum Historii Fotografii, Galerię Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Galerię Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego oraz klubokawiarnię Lokator. W Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się rozmowa o profesorze Rudolfie Weiglu, słynnym biologu, który po II wojnie światowej prowadził badania w Krakowie, a w Muzeum Narodowym spotkanie z Krisztiną Tóth jedną z najlepszych współczesnych węgierskich pisarek, które poprowadzi Joanna Bator.
Podczas Festiwalu z pewnością nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Spotkania adresowane do najmłodszych skoncentrują się wokół dobrych, ciekawych i wydanych z niezwykłą starannością książek, wykroczą jednak poza książki, zainspirują do eksperymentów i własnych odkryć. Na dzieci czeka bogata oferta warsztatów – począwszy od zajęć typograficznych, poprzez warsztaty z architektury krajobrazu, a na zajęciach z rysowania emocji skończywszy.
Uczestnicy będą tworzyli makietę osiedla i zielonego miasta, podczas warsztatów plastycznych z Olą i Danielem Mizelińskimi wyruszą w niezwykłą rysunkową podróż w głąb ziemi i zaprojektują stroje płetwonurków. Guido Van Genechten pokaże dzieciom, jak za pomocą linii i kolorów wyrazić całą paletę emocji. Podczas warsztatów w Muzeum Historii Fotografii o złudzeniach optycznych poznają budowę oka, a w ramach spotkania z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem dowiedzą się więcej o Puszczy Białowieskiej. Odbędzie się również prapremiera spektaklu dla dzieci Licho nie śpi, zainspirowanego książką Agnieszki Taborskiej Licho i inni. Na wydarzenia dla dzieci należy dokonać wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem strony Festiwalu Literatury dla Dzieci – partnera Festiwalu Conrada (www.fldd.pl). Rezerwacje startują dziś od godz. 12:00.
ZOBACZ PROGRAM
Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabraknie różnorodności, każdy z pewnością znajdzie na nim coś dla siebie. Organizatorzy wydarzenia, Miasto Kraków, Krakowskiego Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego, zapraszają do zapoznania się z programem i wybrania własnej drogi przez Festiwal Conrada.