Instalacja Dark Matter jest przestrzenią, która zaprasza odbiorcę do wejścia w głąb tajemniczego i nieznanego świata. Wchodząc w przestrzeń do instalacji, oczom odbiorcy jawi się na pierwszym planie interaktywna rzeźba świetlna reagująca na obecność człowieka. W zależności od ilości obecnych osób i ich pozycji w stosunku do niej, zmienia formę poprzez modyfikację aktywnych świateł. Rzeźba zanurzona jest w ruchomym tekście sprawiającym wrażenie ożywienionego i ulotnego. Świat zastany wypełniony jest ambientowym dźwiękiem, dopełniającym wrażenie odcięcia od rzeczywistości i zawieszenia w tajemniczym, mrocznym świecie z innego wymiaru.
Instalacja jest wspólnym projektem węgierskiego artysty wizualnego Viktora Vicsek i duetu artystów nowych mediów Elektro Moon mieszkających w Krakowie.
Projekt powstał jako wynik międzynarodowej współpracy festiwalu sztuki cyfrowej Patchlab, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Koncepcja instalacji i realizacja: Elwira Wojtunik
Autorzy interaktywnej warstwy tekstowej: Popesz Csaba Láng, Anna Maria Zygmunt
Autor interaktywnej rzeźby świetlnej: Viktor Vicsek
O autorach:
Viktor Vicsek - budapeszteński artysta sztuki światła specjalizujący się w projektowaniu interakcji. W latach 2006-2011 kierował grupą kreatywną programistów w Instytucie Computer Science and Control na Węgierskiej Akademii Nauk, od 2014 wykładowca na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Budapeszcie. Współzałożyciel grupy projektowej Limelight w Budapeszcie, która obchodzi obecnie 11 lat istnienia. W swoich projektach koncentruje się na architektonicznych aspektach illuminacji, projekcji i przestrzenności trójwymiarowej, tworząc zdumiewające instalacje świetlne. Jego prace pokazywane były m.in. podczas Amsterdam Light Art Festival, Bella SkyWay Light czy Sharjah Light Festival w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Elektro Moon Vision – duet artystów nowych mediów, łączący w swoich realizacjach twórcze kodowanie, design i sztukę światła. W ich portfolio znajdują się m.in. interaktywne instalacje i autorskie realizacje scenograficzne oparte o projekcje, włączając mapping 3D. Ich działania prezentowane były na wielu międzynarodowych wydarzeniach i wystawach sztuki cyfrowych mediów na świecie, m.in w galerii Salon Projektionist i MuseumsQuartier w Wiedniu, w galerii Akarenga Soko w Yokohama, w Japonii, na Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 i 2015, TADAEX w Teheranie czy PdCon w Nowym Jorku. W Krakowie można było zobaczyć ich wizualizacje na żywo m.in. podczas Unsound 2016. Inicjatorzy i organizatorzy międzynarodowego festiwalu sztuki cyfrowej Patchlab.
elektromoon.co.nr
culture.pl/pl/tworca/elektro-moon-vision