9 października 2014 Pasmo Literatura i sztuka
Mroczne wizje Franza Kafki prezentowane za pośrednictwem komiksu, nieskrępowana fantazja książkowych ilustracji dla dzieci, mityczna Galicja jako przestrzeń przenikania się kultur - oto trzy niezwykłe światy, które będzie można odwiedzić dzięki wystawom towarzyszącym 6. Festiwalowi Conrada.
Od 10 października 2014 do 8 marca 2015 Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę Mit Galicji
Dlaczego Galicja wciąż zajmuje szczególne miejsce w naszej pamięci? Jak wytłumaczyć nostalgię za Franciszkiem Józefem – dobrym cesarzem? Wystawa jest próbą odczytania mitu Galicji na nowo – na podstawie faktów historycznych, w kontekście geopolitycznych przemian, w obszarze sztuki, ale też w codziennych praktykach kulturowych. Przedstawia obraz mitycznej Galicji w różnych perspektywach – polskiej, ukraińskiej, austriackiej i żydowskiej. Wystawa obejmuje około 600 eksponatów ze zbiorów polskich, austriackich i ukraińskich.
Specjalne oprowadzania: (przy zakupie biletu – oprowadzanie gratis):
24.10 (piątek): godz. 16.00
25.10 (sobota): godz. 12.00
26.10 (niedziela): godz. 12.00
Od 17 października do 14 listopada 2014 w Galerii Sztuki Nowej Znaczy Się można będzie oglądać wystawę Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci
Katowicka Akademia Sztuk Pięknych już po raz 4. zorganizowała konkurs na najlepszy projekt książki dla najmłodszych odbiorców. Jego celem jest nie tylko promocja interesujących twórców, ale także propagowanie standardów, które powinny towarzyszyć projektowaniu książek dla dzieci. Powoli staje się tradycją, że pokonkursowa wystawa w październiku gości w Krakowie na Festiwalu Conrada. Zapraszamy na nią wszystkich miłośników pięknych książek.
Organizatorem jest Fundacja Miasto Literatury.
Od 22 października do 13 listopada 2014 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12) można będzie zobaczyć wystawę K: KafKa w KomiKsie
Wyróżniona niedawno prestiżową nagrodą European Design Awards wystawa K: KafKa w KomiKsie prezentuje rysunki i obiekty zainspirowane życiem i twórczością Franza Kafki. Pretekstem do jej powstania była przypadająca w tym roku 90. rocznica śmierci wybitnego pisarza. Na wystawę składają się fragmenty komiksowych interpretacji Procesu w opracowaniu kuratora wystawy Davida Zane Mairowitza i francuskiej rysowniczki Chantal Monpelleir, a także komiksowe interpretacje Zamku – efekt współpracy z czeskim artystą Jaromirem 99. Autorem rysunków do biograficznej opowieści o autorze Ameryki jest z kolei undergroundowy nowojorski twórca Robert Crumb. Wystawa została przygotowana przez Literaturhaus w Stuttgarcie.
Wernisaż odbędzie się 22 października o godzinie 17:00. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z kuratorami wystawy Davidem Mairowitzem i Małgorzatą Żerwe
Organizator wystawy: Dom Norymberski w Krakowie v Więcej informacji o paśmie literatura i sztuka oraz wystawach w ramach Festiwalu Conrada można znaleźć tutaj.
Szczegółowy program Festiwalu Conrada jest dostępny na stronie: www.conradfestival.pl
Festiwal Conrada to największe wydarzenie literackie w Polsce. Jego 6. edycja odbywać się będzie pod hasłem Wspólne Światy. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.