20 maja 2014 Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2014
Kapituła nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2014 spośród 171 tomów wydanych w 2013 roku i zgłoszonych do II edycji międzynarodowego konkursu poetyckiego wybrała 5 nominowanych: Wojciech Bonowicz za tom Echa (Biuro Literackie), Jacek Dehnel za tom Języki obce (Biuro Literackie), Mariusz Grzebalski za tom W innych okolicznościach (Wydawnictwo EMG), Julia Hartwig za tom Zapisane (Wydawnictwo a5), Michał Sobol za tom Pulsary (Wydawnictwo Nisza). Nazwisko laureata poznamy 25 października podczas Gali wręczenia Nagrody, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
W 2014 roku Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowała do Nagrody poetów należących do trzech pokoleń. Obok nestorki polskiej poezji, Julii Hartwig, równolatki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego, wskazano także Wojciecha Bonowicza, Mariusza Grzebalskiego i Michała Sobola – reprezentantów średniego pokolenia. Najmłodszy wśród nominowanych, 34-letni Jacek Dehnel jest pisarzem doświadczonym, z dużym – nieprzystającym do wieku – dorobkiem. Podobnie jednak jak w pierwszej edycji Nagrody, w 2014 roku nominowano tomy bardzo zróżnicowane, operujące innymi stylami. Wszystkich tych poetów łączy właściwie tylko tematyka – życie codzienne we wszystkich jego wymiarach i barwach. Każdy z nominowanych poświęca się bowiem opisywaniu rzeczywistości oraz zwykłego, codziennego życia, powszednich czynności i doświadczeń. Jednocześnie jednak każdy z nich robi to w inny sposób, podkreśla inne wartości, widzi inne zjawiska. Bonowicz wybiera śmierć i metafizyczne lęki, Dehnel ucieka ku ironii, ale jednocześnie zderza dystans z bliskością, Hartwig porusza się w przestrzeni przyrody i kultury, a dla Grzebalskiego punktem wyjścia do refleksji jest doświadczenie przeszłości. W ten sposób właśnie każdy z poetów przepracowuje rzeczywistość, wybiera inne filtry, obrazy i tony.
Celem Nagrody jest popularyzowanie coraz rzadziej spotykanej sztuki – poezji. Fundacja Wisławy Szymborskiej chce nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale też wydawców, zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, która dość słabo obecna jest na polskim rynku księgarskim.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książką poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Książki do nagrody mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o literackim charakterze oraz członkowie kapituły.
Więcej o nagrodzie i nominowanych: www.szymborska.org.pl