18 lutego 2013 Claude Lanzmann otrzymał Honorowego Złotego Niedźwiedzia w Berlinie
W miniony weekend poznaliśmy laureatów 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie – jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych na świecie. Honorowego Złotego Niedźwiedzia otrzymał francuski dokumentalista Claude Lanzmann. 87-letni reżyser znany jest przede wszystkim jako autor monumentalnego, trwającego dziewięć i pół godziny filmu o Holokauście Shoah z 1985 r. Przypominamy, iż Lanzmann gościł w Krakowie podczas 2. edycji Festiwalu Conrada.
Tym razem także i Polacy mają się czym pochwalić. Obraz Bejbi blues Katarzyny Rosłaniec został uznany przez jury młodzieżowe najlepszym filmem sekcji Generation 14plus. Otrzymał również specjalne wyróżnienie jury międzynarodowego tej sekcji. Natomiast film W imię... Małgorzaty Szumowskiej otrzymał nagrodę Teddy - wyróżnienie przyznawane dla filmu poruszającego tematykę LGBT.
Statuetkę Złotego Niedźwiedzia otrzymał reżyser Calin Peter Netzer za rumuński film Pozitia Copilului (Child's Pose). Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera zdobył Amerykanin David Gordon Green za film Prince Avalanche. Za najlepszy scenariusz jury wyróżniła irańskiego reżysera Dżafara Panahiego, twórcę filmu Parde (Closed Curtain). Za najlepszego aktora uznano Roma, Nazifa Mujicia z Bośni i Hercegowiny, występującego w filmie Epizoda u żivotu beracza żeljeza (An Episode in the Life of an Iron Picker), natomiast za najlepszą aktorkę Paulinę Garcię z Chile za rolę w filmie Gloria.
O nagrody Berlinale, uznawanego za najważniejszy festiwal europejski po Cannes i Wenecji, ubiegało się w konkursie głównym 19 filmów. Podczas jedenastu dni festiwalu organizatorzy pokazali ponad 400 filmów. Obejrzało je 300 tys. osób, co zapewnia Berlinale absolutny prymat jako festiwalowi otwartemu na widzów. Organizowany od 1951 roku berliński festiwal miał od początku ambicje polityczne, był ważnym forum dla filmowców ze Wschodu i Zachodu w czasach zimnej wojny, a także po 1989 roku.