5 listopada 2011 Literacki Rynek Główny
Rynek Główny zamienił się w wielką przestrzeń wypełnioną znakomitą literaturą. W księgarniach zlokalizowanych wokół Rynku znajdziecie plakaty i ulotki z programem Festiwalu Conrada, a niektóre na czas Festiwalu przygotowały specjalne witryny. Nie zabrakło atrakcji także dla tych czytelników, którzy cenią osobiste spotkania z pisarzami. Księgarnia Hetmańska (Rynek Główny 17) zaprasza dzisiaj na spotkanie z Fleur Jaeggy i Roberto Calasso. Również dzisiaj o godz. 13.00 w księgarni Matras (Rynek Główny 23) z czytelnikami spotka się Maciej Zaremba.
Fleur Jaeggy - wybitna szwajcarska pisarka. Urodziła się w Zurychu, lecz od 1968 roku mieszka w Mediolanie. Tam poznała Thomasa Bernharda i Ingeborg Bachmann, a potem swego przyszłego męża, znanego włoskiego eseistę i wydawcę Roberta Calasso. Za książkę Szczęśliwe lata udręki (I beati anni del castigo) została uhonorowana w 1989 roku nagrodą Premio Bagutta. Josip Brodski powiedział na temat tej książki tak: Lektura trwa około czterech godzin - pamięć o książce pozostaje na resztę życia. Czytaj więcej.
Roberto Calasso - włoski pisarz, eseista, szef wydawnictwa Adelphi. Studiował literaturę angielską na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. W 1962 roku rozpoczął pracę w Adelphi Edizioni. Należy do elity europejskich intelektualistów, porównywany do Ericha Auerbacha i Ernesta Roberta Curtiusa. Napisał m.in.: L’impuro folie (1974), La rovina di Kasch (Upadek Kaschu, 1983). Polskiemu czytelnikowi znany przede wszystkim jako autor znakomitej książki o greckich mitach Le nozze di Cadmo e Armonia (1988) - Zaślubiny Kadmosa z Harmonią, która w przekładzie Stanisława Kasprzysiaka ukazała się w Polsce w 1995 roku. Czytaj więcej.
Maciej Zaremba - szwedzki dziennikarz polskiego pochodzenia, publicysta, tłumacz (poezja Zbigniewa Herberta). Po maturze, w 1969 r., razem z matką, babcią i braćmi wyemigrował do Szwecji. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie - tak poznawał życie i język. Studiował historię filmu i historię idei. Jako dziennikarz rozpoczął pracę w 1981 pisząc reportaże z Polski na temat powstającej Solidarności. Przyjeżdżał do kraju w stanie wojennym jako kierowca ciężarówki. Znalazł się w gronie osób, które pomagały polskiej opozycji demokratycznej (w 2005 r. otrzymał medal 25-lecia Solidarności). Obecnie pracuje dla szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter, zajmuje się kulturą i polityką. Czytaj więcej.