4 października 2022 Ogłaszamy nominacje do Nagrody Conrada!
Szalej Moniki Drzazgowskiej, Story Jones Krzysztofa Pietrali, Rzeszot Bartosza Sadulskiego, Miasto bajka Pauliny Siegień i Czarnolas Jagi Słowińskiej to książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2021. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 30 października podczas Festiwalu Conrada. O tym, kto zwycięży, zadecyduje kapituła wspólnie z czytelniczkami i czytelnikami, którzy mogą oddać głos za pośrednictwem strony internetowej festiwalu.
Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz ósmy. Prestiżowe wyróżnienie przeznaczone jest dla debiutantów i ma na celu wspieranie autorek i autorów, którzy rozpoczynają pisarską karierę. Równocześnie nagroda zachęca wydawców do ciągłego poszukiwania nowych talentów. „Miasto Kraków jako fundator tego lauru tworzy przestrzeń dla świeżych, nieoczywistych narracji. I chociaż debiutanci i debiutantki dopiero dają się poznać szerokiej publiczności, to już prezentują twórczość dojrzałą i inspirującą” – mówił na konferencji zapowiadającej Festiwal Conrada Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury.
Pierwsza z nominowanych, Monika Drzazgowska, została doceniona za książkę zatytułowaną Szalej wydaną przez Wydawnictwo Literackie. To historia wychowanej w konserwatywnej wsi bohaterki, która mierzy się z surową krytyką otoczenia i zmaga się z poczuciem niedowartościowania. Story Jones Krzysztofa Pietrali jest natomiast wyrafinowaną prozą poetycką opublikowaną przez oficynę Meth. Utwór nawiązuje do dzieł Jamesa Joyce’a i Adama Ważyka, a jednocześnie kwestionuje dziedzictwo awangardowej literatury. W zupełnie innej stylistyce, inspirowanej prozą dziewiętnastowieczną, utrzymany został Rzeszot Bartosza Sadulskiego wydany w Książkowych Klimatach. Biografia fikcyjnego bohatera, polskiego barona Münchhausena, jest równocześnie opowieścią o narodzinach i upadkach naftowych fortun, a także o państwie Habsburgów i romantycznych fantazmatach. Miasto bajka Pauliny Siegień to z kolei reportaż poświęcony Kaliningradowi, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne. W optyce autorki dawniejsza i bliższa historia łączy się ściśle ze współczesnością, tworząc wyjątkową atmosferę miasta i mentalność jego mieszkańców. Piąty z tekstów wyróżnionych przez kapitułę to wydany w Ha!arcie Czarnolas Jagi Słowińskiej. Miejscem wydarzeń tej baśni dla dorosłych jest senna wieś, a fabuła porusza temat straty i godzenia się z nią. Biogramy pięciorga nominowanych znajdują się na stronie internetowej Festiwalu Conrada.
Zgłoszeń do konkursu dokonywali wydawcy oraz same autorki i autorzy. Grono nominowanych wybrała kapituła, do której w tym roku dołączyli: Julia Fiedorczuk (pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni), Monika Ochędowska (dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”), Olga Stanisławska (eseistka, kuratorka i autorka reportaży) i Błażej Warkocki (krytyk literacki i wykładowca). Wśród jurorów są także związani z festiwalem od lat: Urszula Chwalba (dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada), Grzegorz Jankowicz (dyrektor programowy Festiwalu Conrada) i Joanna Szulborska (teatrolożka, nauczycielka akademicka i menedżerka kultury). Przewodniczącym kapituły jest profesor Michał Paweł Markowski (teoretyk literatury i dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada).
O tym, kto zwycięży w konkursie, zadecydują zarówno głosy kapituły, jak i publiczności. Odpowiedni formularz jest dostępny na stronie festiwalu, a głosowanie potrwa do 29 października. Gala wręczenia statuetki tradycyjnie będzie zwieńczeniem krakowskiego Festiwalu Conrada, uważanego za najważniejsze wydarzenie literackie w Polsce. Bogaty program zaplanowany na dni 24–30 października obejmuje między innymi spotkania z Sylwią Chutnik, Arturem Domosławskim, Nataszą Goerke, Weroniką Gogolą, Grażyną Plebanek, Zbigniewem Rokitą, Szczepanem Twardochem i Jakubem Żulczykiem. Na publiczność czeka też pasmo dla dzieci i rodzin, seanse filmowe i wiele innych wydarzeń towarzyszących.
Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego. Zwycięzca lub zwyciężczyni konkursu otrzyma statuetkę oraz kwotę trzydziestu tysięcy złotych. Nagroda obejmuje także miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie i kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Dotychczasowe laureatki to Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza, 2015), Żanna Słoniowska za Dom z witrażem (Znak Literanova, 2016), Anna Cieplak za Ma być czysto (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2017), Weronika Gogola za Po trochu (Wydawnictwo Książkowe Klimaty, 2018), Olga Hund za Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art, 2019), Dorota Kotas za Pustostany (Niebieska Studnia, 2020) i Elżbieta Łapczyńska za Bestiariusz nowohucki (Biuro Literackie, 2021).
Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Tygodnika Powszechnego.
Partnerzy strategiczni: Allegro i „Tygodnik Powszechny”.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.