28 lutego 2011 Gottland Mariusza Szczygła kandyduje do najbardziej demokratycznej nagrody literackiej świata
Już w czerwcu poznamy laureata nagrody Premio di Acerbi, uznawanej za najbardziej demokratyczną nagrodę literacką świata, o która wałczyć będzie m.in. polska książka Gottland Mariusza Szczygła.
W dwóch sąsiadujących ze sobą włoskich miasteczkach: Castel Goffredo i Mantui, rozpoczęły się prace największego na świecie jury konkursu literackiego. Aż 250 osób będzie czytało trzy polskie książki, w tym Gottland Mariusza Szczygła, aby wybrać tę jedną, która otrzyma Premio di Acerbi. Czytać je i oceniać będą profesorowie, adwokaci, lekarze, ale także studenci czy członkowie koła literackiego w miejscowym szpitalu psychiatrycznym. Nagroda przyznawana jest już od 19 lat.
Gottland to powieść opisująca kilkanaście ludzkich losów najbardziej znanych postaci czeskiego życia publicznego XX wieku, (m. in. Tomasza Baty, Lidy Baarovej, Heleny Vondraczkovej, Marty Kubiszovej, Karela Gotta). W Czechach Gottland stał się bestsellerem, a w 2009 roku otrzymał tytuł Europejskiej Książki Roku.
Mariusz Szczygieł był gościem w czasie pierwszej edycji Festiwalu Conrada w Krakowie – opowiadał wtedy wraz z Katarzyną Surmiak-Domańską i Wojciechem Jagielski o kulisach swojej pracy.