5 września 2018 Wystawy w ramach Festiwalu Conrada
Morderstwo w szybie windy, Orient. Nowy Wschód w sztuce artystów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Literacki Kraków, Bystra jak orzeł i odważna jak lew. NiePOPrawna Lou Andreas-Salomé, Drzewa, Obojętnie gdzie to jest na świecie. Wystawy to od lat ważny punkt na mapie festiwalowych wydarzeń. Zachęcamy do odwiedzenia Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Uniwersytetu Pedagogicznego, Galerii Domu Norymberskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie,Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Pawilonu Wyspiańskiego. Jak zawsze, wystawy zainspirują festiwalową publicznośc do poszukiwania wyjątkowych relacji między literaturą a sztukami wizualnymi.
Co czeka na fanów literatury i sztuk pięknych w tym roku? 23 października zapraszamy do Pawilonu Wyspiańskiego na wernisaż wystawy Morderstwo w szybie windy, która czynna będzie do 23 listopada.Punktem wyjścia do jej stworzenia jest pisarstwo Waltera Benjamina i Bertolta Brechta, którzy nie powstrzymywali się przed przekraczaniem granic. Ich twórczość literacka obejmuje imponujące spektrum tematów, sposobów wypowiedzi i gatunków. Wśród nich znajduje się również powieść kryminalna, którą postanowili napisać w 1933 roku. Śladem tego projektu są notatki zachowane w archiwach obu pisarzy. Steffen Thiemann przedstawił wymyśloną przez nich historię za pomocą serii drzeworytów, dając czytelnikowi możliwośći posmakowania żartu wielkich pisarzy w postaci powieści graficznej. Wstęp wolny.
Już od 22 września w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki aż do 9 grudnia można odwiedzać wystawę Orient. Nowy Wschód w sztuce artystów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, która jest częścią międzynarodowego projektu „Trauma & Revival”, realizowanego przy wsparciu Programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej. Wystawa Orient poświęcona jest rozważaniom nad tożsamością Europy Środkowo-Wschodniej oraz różnorodnym postawom i praktykom artystycznym podejmowanym przez artystów i artystki. Poddaje refleksji nasze – mieszkańców tego niejednorodnego regionu – wspólne doświadczenia, przekonania i strategie. Wstęp biletowany.
Uniwersytet Pedagogiczny przemieni się w Literacki Kraków. Od 24 wrześniado 7 listopada będzie tam można podziwiać wystawę stworzoną z okazji 5. rocznicy przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO.Zwiedzający poznają m.in. związki Wisławy Szymborskiej czy Josepha Conrada z Krakowem, oraz czynniki i ciekawostki dotyczące przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Wystawa prezentowana jest w holu głównym biblioteki przy ul. Podchorążych 2. Wstęp wolny.
Bystra jak orzeł i odważna jak lew. Właśnie taka i nie ma wątpliwości, że NiePOPrawna jest Lou Andreas-Salomé. Wernisaż 26 października w przeddzień otwarcia wystawy odbędzie się w Galerii Domu Norymberskiego. Lou Andreas-Salomé była kobietą nieprzeciętną. W Rzymie poznała Paula Rée, a poprzez niego Fryderyka Nietzschego. W 1887 roku poślubiła Fryderyka Carla Andreasa. Dziesięć lat później poznała Rainera Marię Rilkiego. W 1912 roku zaprzyjaźniła się z Zygmuntem Freudem. Przyjacielskie relacje łączyły ją także z Gerardem i Carlem Hauptmannami, Frankiem Wedekindem, Arthurem Schnitzlerem i wielu innymi znanymi twórcami czy intelektualistami. Do końca życia była aktywna intelektualnie. Pozostawiła po sobie dwadzieścia książek, liczne studia eseistyczne i wiele mniejszych prac o różnej tematyce. Wstęp wolny.
Niezwykły świat drzew według Piotra Sochy w formie wielkoformatowej wystawy. Pełne detali, misternie skomponowane ilustracje dopełnione solidną dawką wiedzy o drzewach przeniesione zostały na wielkie, płócienne plansze. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek. Wystawę Piotra Sochy Drzewa można zobaczyć w terminie od 17 do 31 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
Obojętnie, gdzie to jest na świecie to wystawa dzieł autorstwa Stanisława Baja. Przy tej okazji zapraszamy na spotkanie z malarzem i Wiesławem Myśliwskim 21 października o godz. 17:00 w Ratuszu na Placu Wolnica 1 i oprowadzanie kuratorskie 24 października o godz. 17:00 w Muzeum Etnograficznym przy Krakowskiej 46. Na oprowadzanie kuratorskie wstęp będzie wolny.