21 października 2015 Olga Tokarczuk, Hooman Majd - 2. dzień Festiwalu Conrada za nami!
Już drugi dzień na Festiwalu Conrada płyniemy „pod prąd”! I chociaż mamy już za sobą spotkanie z noblistką, we wtorek również nie mogliśmy narzekać na brak wyjątkowych spotkań.
Tego dnia była z nami między innymi Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Hooman Majd, amerykańsko-irański pisarz, dogłębnie znający problemy Bliskiego Wschodu. Nie przestaje nas zaskakiwać entuzjazm uczestników, którzy z ogromnym zainteresowaniem śledzą wydarzenia festiwalowe – i również tego wieczoru zapełnili Pałac Pod Baranami.
W takich momentach można poczuć, jak tworzy się literacka wspólnota. Zwróciła na to uwagę Olga Tokarczuk podczas spotkania „Brakujące światy”, opowiadając o więzi tworzonej z czytelnikami dzięki książkom. Choć jak sama przyznała, w jej dziełach (nie tylko nagrodzonych Księgach Jakubowych) wyraźnie widać buntowniczego ducha, to przez swój sprzeciw próbuje pomóc w budowaniu porozumienia – a także głębszego rozumienia siebie. To bardzo trudne zwłaszcza w przypadku zbiorowej pamięci, dlatego Tokarczuk stara się przywrócić czytelnikom poczucie złożoności świata, zwłaszcza historycznego.
Podczas spotkania „Tłumacz kultur” z Hoomanem Majdem mogliśmy spojrzeć na Iran z punktu widzenia mieszkańca tego kraju, głęboko zakorzenionego w jego kulturze, ale przy tym pozostającego na pograniczu świata Zachodu i Wschodu. Pisarz mówił nie tylko o trudnych doświadczeniach, życiu w poczuciu inwigilacji i kontroli, ale także o nadziei na zmiany, związanej zwłaszcza z przemianami pokoleniowymi. Jak się dowiedzieliśmy, Majd to także pisarz żywo zainteresowany naszym krajem – zwłaszcza dzięki dyplomatycznym przyjaźniom.
Dyskusja Leonidasa Donskisa i Tomasa Venclovy, „Przemoc i wyobraźnia”, należąca do pasma litewskiego, była szansą na przemyślenie niebezpieczeństw totalitaryzmu w bliższej nam części świata. Znów pomocne były literackie tropy – zwłaszcza utopie Huxleya, Orwella, a także twórczość Houellebecqa – które stały się osią dla komentarzy na temat politycznych przemian w Europie.