Śladami Conrada - Rok Conrada
Rok 2017 dobiegł końca, a wraz z nim krakowskie obchody 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada. Program „Śladami Conrada” przybliżający sylwetkę jednego z najważniejszych przedstawicieli światowej literatury i jego związków z Polską oraz z Krakowem przygotowało Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Ważność tekstów Josepha Conrada do dziś nie straciła na aktualności, a jego śladów w Królewskim Mieście jest więcej niż można by się spodziewać.
czytaj podsumowanie
Scenariusze lekcji
Pięć niezwykłych rozmów – zainicjowanych przez filozofa literatury Grzegorza Jankowicza, zachęcającego do myślenia o dzisiejszym świecie za pomocą Conradowskiej prozy – będą mogli wykorzystać podczas lekcji nauczyciele szkół średnich dzięki materiałom udostępnionym jako pokłosie obchodów Roku Conrada.
czytaj więcej i pobierz materiały
Śladami Conrada: opis projektu
W 2017 roku przypada okrągła, 160. rocznica urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego, pochodzącego z Polski jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury światowej. W obchody Roku Conrada włączyło się Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO, organizując szereg akcji przedstawiających sylwetkę pisarza oraz jego związki z Krakowem.
Chcemy pokazać, że twórczość Josepha Conrada może zainteresować czytelników w każdym wieku, a problematyka jego tekstów nie traci na aktualności.
Poszczególne akcje obejmują różne dziedziny sztuki i kultury, wykorzystując nowoczesne metody promocji i edukacji. Motywem przewodnim jest podróż, rozumiana jako życiowa droga pisarza, rozpoczęta w Polsce i prowadząca go w najdalsze zakątki świata. Pragniemy zaakcentować związki pisarza z Krakowem, miastem, w którym autor Lorda Jima przebywał w ciągu swojego życia dwukrotnie: od 1869 do 1874 r. oraz w 1914 r. W związku z tym podczas obchodów Roku Conrada odkrywać będziemy ślady obecności pisarza nie tylko w tekstach kultury, lecz także w samej przestrzeni miejskiej.
Conrad w Krakowie – najważniejsze miejsca
- ul. Poselska 12 – tablica upamiętniająca miejsce, gdzie Conrad mieszkał ze swoim schorowanym ojcem, Apollem Korzeniowskim,
- ul. Floriańska – przy tej ulicy „na drugim piętrze trzeciego domu od Bramy Floriańskiej” (dziś niezidentyfikowanego) według wspomnień samego pisarza mieścił się męski internat, w którym Conrad przebywał po śmierci ojca,
- ul. Szpitalna 9 – pod tym adresem mieszkał wraz z babką Teofilą Bobrowską,
- ul. św. Anny 12 – Gimnazjum Świętej Anny (dziś I LO im. B. Nowodworskiego), w którym pisarz najprawdopodobniej pobierał nauki,
- ul. Sławkowska 5 (Grand Hotel) – tu Conrad zatrzymał się wraz z żoną i synami po przyjeździe do Krakowa w 1914 roku w przeddzień wybuchu I wojny światowej,
- Planty, skrzyżowanie ul. Pijarskiej i Sławkowskiej – ławka literacka Josepha Conrada, będąca częścią projektu Kody Miasta.
Warsztaty dla dzieci
Joseph Conrad to nie tylko wybitny pisarz, lecz również postać o fascynującym życiorysie. Pragniemy przedstawić najmłodszym przyszłym czytelnikom kapitana Conrada: podróżnika, łowcę przygód i obieżyświata. Wierzymy, że bliższe poznanie atrakcyjnej biografii zachęci najmłodszych do poznawania dzieł pisarza w przyszłości. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat. W ramach pasma zatytułowanego Między lądem a morzem odbędzie się osiem warsztatów przy okazji Dnia Dziecka, Festiwalu Miłosza, Festiwalu Conrada oraz Mikołajek.
Kurs kreatywnego pisania
Warsztaty reportersko-podróżnicze w ramach Roku Conrada, inspirowane podróżniczo-marynistycznym nurtem twórczości autora „Tajfunu”, odbyły się w dniach 22/23 VII 2017. Prowadzącymi byli Marcin Kącki i Dariusz Rosiak – dziennikarze, reporterzy, czołowi przedstawiciele polskich gatunków non-fiction. Uczestnicy dowiedzieli się, jak relacjonować swoje podróże, mieli okazję wziąć udział w ćwiczeniach terenowych oraz poznali różne formy literatury non-fiction.
Warsztaty kryminalne z Josephem Conradem
Joseph Conrad stał się prekursorem dla wielu popularnych nurtów literatury, m.in. dla nowoczesnej powieści kryminalnej (wystarczy wspomnieć „Tajnego agenta”). Stąd pomysł na dwuczęściowy program warsztatów kryminalnych przewiduje spotkanie z autorami poczytnych kryminałów, którzy wprowadzą uczestników w tajniki pisarskiego warsztatu. Ich gościem będzie m.in. redaktor nabywający i inicjujący wydawnictwa W.A.B. Filip Modrzejewski.
Spacery literackie
Seria spacerów literackich, angażujących mieszkańców oraz turystów w poznawanie Miasta Królów od jego “literackiej” strony, od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W towarzystwie ekspertów uczestnicy spacerów tropić będą ślady obecności Conrada na ulicach Krakowa. Akcja obejmuje otwarte spacery literackie oraz spacery na życzenie dla uczniów i nauczycieli.
Pasmo filmowe
Z okazji Roku Josepha Conrada, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kino Pod Baranami zapraszają na pokazy produkcji filmowych inspirowanych życiem i twórczością tego niezwykłego pisarza. W programie m.in. wielokrotnie nagradzane dzieła Andrzeja Wajdy, Francisa Forda Coppoli i Ridleya Scotta oraz biografia artysty autorstwa Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki.
Lekcje czytania z Josephem Conradem
Lekcje czytania to ogólnopolskie przedsięwzięcie promujące czytelnictwo wśród młodzieży, organizowane od wielu lat przez Fundację Tygodnika Powszechnego. Pozalekcyjne spotkania z literaturą mają zachęcić licealistów do wnikliwego odbioru tekstu i rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia. Uczestnicy akcji będą wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób literatura może dostarczyć odpowiedzi na najbardziej palące wyzwania współczesności, m. in. kwestie związane z migracją, geopolityką, terroryzmem, innością, podróżami oraz szeroko rozumianym kryzysem.
Konferencja naukowa
W ramach obchodów Roku Conrada Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z Ośrodkiem Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada, pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO, organizuje interdyscyplinarną konferencję naukową CONRAD I POP-TEKSTY, która odbędzie się 25 listopada.
Conradowska pocztówka z Krakowa
Z okazji Roku Conrada przygotowaliśmy dla Was pocztówki i znaczki upamiętniające postać pisarza - pochodzącego z Polski jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury światowej. Teraz możecie wysłać w świat pozdrowienia z literackiego Krakowa!
O kobietach i mężczyznach w prozie Conrada
Już pod koniec listopada nakładem wydawnictwa Universitas ukaże się publikacja Konwencje, stereotypy, złudzenia. Relacje kobiet i mężczyzn w prozie Josepha Conrada autorstwa Moniki Malessy-Drohomireckiej, wieloletniej kustoszki Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowskie Biuro Festiwalowe objęło patronat nad publikacją.
Słuchowisko "Serce ciemności"
Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z Radiem Kraków zapraszają na słuchowisko „Serce ciemności” z udziałem Jana Nowickiego i Jerzego Treli, które zakończy szereg akcji przypominających sylwetkę pisarza oraz jego związki z Krakowem i równocześnie zwieńczy obchody jubileuszu 90-lecia Radia Kraków. Premiera w piątek (1 grudnia) o godz. 19:00. Zapraszamy przed radioodbiorniki!