Olga Drenda
Dziennikarka i tłumaczka.(ur. 1984) - pisarka, eseistka, tłumaczka, autorka „Tygodnika Powszechnego”. Pochodzi z Górnego Śląska. Ukończyła Etnologię i Antropologię Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie rozwinęła zainteresowanie antropologią pamięci i badaniem kultury materialnej. Do dziś częściowo pracuje w wyuczonym zawodzie: badania prowadzone na studiach rozwinęły się w wieloletni internetowy projekt Duchologia poświęcony codzienności przełomu lat 80. i 90., który z kolei dal początek publikacjom książkowym.
W Krakowie zamieszkała na kolejne dziesięć lat i początkowo związała się z branżą reklamową. Na początku pierwszej dekady XXI wieku zaczęła publikować małe formy literackie i krytyczne w blogosferze, co zaowocowało nawiązaniem współpracy z „Lampą”, a później innymi tytułami poświęconymi kulturze, m.in. „Dwutygodnikiem”, „Znakiem”, „Autoportretem”. Z „Tygodnikiem Powszechnym” współpracę rozpoczęła w roku 2015, a od 2022 publikuje cotygodniowe felietony.
W 2016 ukazała się jej pierwsza książka, „Duchologia polska. Rzeczy I ludzie w latach transformacji”. Za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (2018) otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Esej” oraz nominację do Paszportów „Polityki”. W 2023 roku ukazał się jej kolejny książkowy esej, „Słowo humoru”. Napisała także dwie książki w dialogu: „Czyje jest nasze życie” (z Bartłomiejem Dobroczyńskim, 2017) oraz „Książkę o miłości” (z Małgorzatą Halber, 2020), a także teksty do licznych antologii oraz wystaw.
Tłumaczy z języka polskiego na angielski, głownie scenariusze filmowe oraz publikacje z zakresu muzyki, sztuki i projektowania, m.in. „Kult Jednostki - Radical Passion” (monografię elektrycznego zespołu trakcyjnego EN57 pod redakcją Mariana Misiaka), biografię Bronisława Zelka autorstwa Małgorzaty Bartosik oraz teksty z antologii „Ultra Sounds” o Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia. Często angażuje się w inicjatywy związane z muzyką, dowolnego gatunku - w najpełniejszym znaczeniu tych słów. Współpracowała z krakowskim festiwalem Unsound, regularnie pisze o muzyce, bierze udział w audycjach radiowych i podcastach, czasem gra autorskie sety ze starą polską muzyką pop. Dwukrotnie została wyróżniona w Konkursie Polskich Krytyków Muzycznych Kropka.
Prowadziła kursy i gościnne wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, Universität Wien, Universität Graz, School of Form. Często oprowadza po wystawach, czasem również je współkuratoruje (ostatnio „Wolne Żarty” w Muzeum Karykatury).
Prowadzi spotkania autorskie i rozmowy na żywo - na scenie i w radio. Wspólnie z Jackiem Paśnikiem nagrywała podcast DZIŚ, obecnie nadal w duecie współpracują z radiową Czwórką.
Przemieszcza się między Krakowem, Warszawą a Mikołowem, mieszkała również w Gdańsku. Jej pasje to fotografia, architektura i wyprawy po Polsce, czego rezultaty można obserwować na profilu instagramowym @ducholozka. Pracuje nad książką „z terenu”.
Na Festiwalu Conrada dotychczas występowała w roli uczestniczki dyskusji i prowadzącej, w 2024 dołączyła do zespołu w roli dyrektorki kreatywnej.
Wydarzenia z udziałem gościa
Wtorek, 22 października
Chłopi, ale którzy? Praca ze źródłami w Muzeum Etnograficznym
Ładuję szczegóły wydarzenia...
Sobota, 26 października
Jak zjeść jajko? Spotkanie z Karlem Ove Knausgårdem
Ładuję szczegóły wydarzenia...