Ishbel Szatrawska
(ur. 1981) – dramatopisarka i teatrolożka. Publikowała m.in. w „Dialogu” i „Polityce”. Jej dramat Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Za książkę Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia otrzymała nagrodę Odkrycie Empiku, Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur oraz nominację do Paszportów „Polityki”. Jej debiutancka powieść Toń została wybrana do zestawienia 10 książek 2023 roku przez „Książki. Magazyn do czytania” i, podobnie jak jej debiut książkowy, została nagrodzona Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur. Mieszka i pisze w Krakowie.
fot. Bogdan Frymorgen
Nominacja do Nagrody Conrada
Wydawnictwo Cyranka
Kiedy Eichmedien stały się Nakomiadami? Kiedy Rastenburg był Rastemborkiem i kiedy stał się Kętrzynem? Carlshof – Karolewem, a Groß Stürlack – Sterławkami?
Powieść „Toń” opowiada losy kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska: Historię babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa – niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki – Wolfa, i wreszcie Alicji – najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem – domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą.
Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, katastrofy Königsbergu i Rastenburga, sowieckiej nawałnicy, przez komunistyczną Polskę – już odmienioną, gdzie o przeszłości nie mówi się wcale lub mówi się szeptem – aż do czasów współczesnych, w których rozgrywa się nowy uchodźczy dramat.
(opis pochodzi ze strony wydawcy)