Anna Brzezińska
Anna Brzezińska (ur. 1971) jest pisarką i historyczką, absolwentką Instytutu Historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz mediewistyki na Central European University w Budapeszcie. Trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Debiutowała w 1998 roku opowiadaniem A kochał ją, że strach opublikowanym w „Magii i Mieczu”. Autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, z których najbardziej znane osadzone są w fikcyjnej krainie wzorowanej na renesansowej Italii. Autorka powieści historycznej Córki Wawelu (2017), a także zbioru esejów Zmierzch świata rycerzy (2023). W tym roku ukazała się jej kolejna powieść łącząca fikcję i historię zatytułowana Mgła.
Autorka tak opisuje głównego bohatera swojej najnowszej powieści Mgła:
„Draco płacze przy swojej cysternie, nie trafił mu się dzisiaj żaden pielgrzym […] ani wędrowny predykant, który chętnie wysłucha każdej bujdy, żeby potem je wpleść do kazania i mamić głupców pustym krasomówstwem, bo w gruncie rzeczy księża w niczym nie różnią się od nas i wierzcie, każdy z nas jest pewien, że gdyby potrafił czytać księgi, mógłby zostać biskupem albo samym patriarchą, pokonałem smoka, mamrocze Draco, spijając resztki wina z kubków stojących na stołach przed oberżą […]”.
O tym, jak opowiadać o przeszłości, łącząc ze sobą fikcję i fakty, pisze Alicja Urbanik-Kopeć w „Tygodniku Powszechnym”: TUTAJ
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada zapraszamy na spotkanie z Anną Brzezińską i Łukaszem Kozakiem, które poprowadzi Alicja Urbanik-Kopeć. Podczas dyskusji będziemy zastanawiać się, jak najlepiej opowiadać o przeszłości. Czy w zależności od obranej strategii możemy mówić o różnych poziomach autentyczności? I na czym miałaby ona polegać w przypadku historiografii?
Wydarzenia z udziałem gościa
Sobota, 26 października
Uczta mediewistów. Dyskusja z udziałem Anny Brzezińskiej, Łukasza Kozaka
Ładuję szczegóły wydarzenia...