4 października 2010 NIKE 2010 dla Tadeusza Słobodzianka
Z wielką przyjemnością informujemy, że gość zbliżającego się Festiwalu Conrada – Tadeusz Słobodzianek – otrzymał NIKE 2010 za Naszą klasę. Historię w XIV lekcjach. To pierwszy wyróżniony dramat w czternastoletniej historii tej prestiżowej nagrody literackiej (wcześniej tylko raz w finale znalazła się sztuka teatralna – Kartoteka rozrzucona Tadeusza Różewicza).
Przewodnicząca jury – prof. Grażyna Borkowska – podkreśliła w laudacji: „Nagradzamy Tadeusza Słobodzianka nie za odwagę podjęcia trudnego tematu, w którym zbrodnia rozkłada się na tych, którzy ją popełnili, ale i na tych, którzy byli świadkami, na tych, którzy widzieli i milczeli, i na tych, którzy nie chcieli widzieć, wiedzieć i pamiętać. Nagradzamy go za sposób, w jaki o tym mówi, za formę dramatu, który w sposób wstrząsająco prosty, a jednocześnie niesłychanie przemyślany, kreśli historię katów i ofiar, morderców i mordowanych".
Sam Słobodzianek tak opisywał swój dramat: „Bohaterami Naszej klasy są uczniowie szkoły powszechnej w miasteczku podobnym do Jedwabnego czy Radziłowa. Pokazuję dzieje moich bohaterów od pierwszego dnia w szkole w końcu lat dwudziestych XX wieku do początku XXI wieku, właściwie do 10 lipca 2001 roku. Bezpośrednią inspiracją stało się stare zdjęcie szkolne, na którym był mały Jurek Laudański (osądzony morderca w Jedwabnem), Jadzia Śleszyńska (córka właściciela stodoły, w której spalono Żydów) i Szmul Wasersztajn (jeden z niewielu ocalonych, po wojnie osiedlił się w Kostaryce, jego matka i brat zginęli w stodole). Wszyscy chodzili do jednej klasy. Pamiętam, jakie wielkie wrażenie zrobiła na mnie ta fotografia. Patrzyłem na nie godzinami i zastanawiałem się, co robiły te dzieci 10 lipca i potem? Które z nich zginęło w stodole? A które do stodoły okutym kijem zaganiało?”.
Sztukę zobaczyła już londyńska publiczność w październiku 2009 roku w The National Theatre, a już za niespełna dwa tygodnie będzie miała miejsce polska premiera na deskach warszawskiego Teatru Na Woli. Reżyserii podjął się słowacki twórca Ondrej Spišák. Dramat będzie wydarzeniem teatralnym tegorocznego Festiwalu Conrada.
(MD)