18 maja 2014 Pierwsi goście Festiwalu Conrada 2014
Wybitny, amerykański pisarz Paul Auster, ceniony francuski filozof Jacques Rancière oraz laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk – to pierwsze potwierdzone nazwiska gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. W ramach festiwalu planujemy spotkania i dyskusje w gronie wybitnych pisarzy, filozofów, reżyserów i artystów wizualnych z całego globu. Będziemy rozmawiać o relacjach łączących literaturę z rzeczywistością i pochylimy się nad językowymi i literackimi narzędziami, które pozwalają ludziom przekraczać mentalne, kulturowe i estetyczne granice. Tegoroczna 6. już edycja Festiwalu nosi tytuł Wspólne światy i potrwa od 20 do 26 października. Organizatorami są: Miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Listę festiwalowych gości otwiera uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy, Paul Auster. Pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i reżyser filmowy, pochodzi z rodziny żydowskiej o polskich korzeniach. Studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów, pozostaje jednak autorem ściśle związanym z Nowym Jorkiem. W swoich powieściach często dotyka kwestii alienacji, zagubienia w porządku symbolicznym oraz znaczenia zbiegów okoliczności. Autor znanej i cenionej powieści Trylogia nowojorska, uważanej za esencję jego twórczości oraz najnowszego Dziennika zimowego, bardzo pozytywnie przyjętego przez krytykę, podkreślającą klarowność i błyskotliwy styl książki oraz zaskakującą dbałość o detale.
Kolejną osobowością literacką jest Olga Tokarczuk – laureatka m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, pisarka, poetka i eseistka. Zadebiutowała w 1993 roku wydając Podróż ludzi Księgi, która zapewniła jej Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Kolejne publikacje ugruntowały jej pozycję jako jednej z najciekawszych i najpopularniejszych polskich autorek, jednocześnie bardzo cenionej przez krytyków. Wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, została jej laureatką w 2008 roku dzięki powieści Bieguny; odebrała też kilka nagród czytelników NIKE (m.in. za Prawiek i inne czasy, 1997), Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki i Międzynarodową nagrodę Vilenica. Jej twórczość wyróżniają inspiracje teoriami psychologicznymi i antropologicznymi, które stanowią podłoże dla swobodnej wyobraźni. W magicznie przekształcanym świecie przedstawionym elementy rzeczywistości mieszają się z fikcją, stwarzając przestrzeń do zadawania pytań filozoficznych.
Nie tylko literatura, ale także filozofia współczesna będzie miała swoją silną reprezentację w czasie październikowego święta literatury, bo Kraków odwiedzi Jacques Rancière, jeden z najczęściej przywoływanych i cytowanych intelektualistów francuskich. Francuski filozof, zajmujący się związkami polityki, estetyki, społecznymi i filozoficznymi kontekstami sztuki, jest współautorem Czytania Kapitału, przełomowej reinterpretacji myśli Karola Marksa. Wiele uwagi poświęca zagadnieniom praw człowieka, aktywności społecznej i miejsca ubogich w polityce i filozofii. W 2006 r. został uznany przez magazyn Artforum za najważniejszego filozofa dla sztuki współczesnej. W Polsce ukazały się jego prace: Dzielenie postrzegalnego. Estetyka jako polityka, Nienawiść do demokracji, Na brzegach politycznego.
W środę 21 maja ukaże się pierwsze wydanie Magazynu Conradowskiego, specjalnego dodatku do Tygodnika Powszechnego.
Wkrótce ogłosimy kolejnych gości Festiwalu Conrada.