23 lipca 2013 Napisanie wiersza jest jak zakochanie
Pisanie wierszy przypomina trochę robienie herbaty. Te dwie pierwsze linijki są jak jej esencja, do której trzeba dolać wody: pojawia się więcej obrazów, sprecyzowanych myśli. I wszystkie grawitują wokół tego, co pojawiło się na początku. Ale ta woda musi być wrząca – mówi Adam Zagajewski w rozmowie z Mileną Rachid Chehab zamieszczonej w weekendowym wydaniu Gazety Wyborczej.
GW: Można to jakoś przyspieszyć?
AZ: Jak się pije dużo herbaty…
GW: Poeta to zawód?
AZ: Nie. Fenomen poezji jest poza rynkiem, tomiki poezji nie są towarami, poeta nie jest specjalistą. W niektórych krajach, na przykład w Hiszpanii, są listy bestsellerów poetyckich, ale one mają raczej symboliczne znaczenie. Sam byłem kiedyś na takiej liście, ale to nie znaczy, że stałem się zamożnym człowiekiem. Pomyślałem wtedy, że jak się sprzeda więcej niż dziesięć egzemplarzy, trafia się na listę bestsellerów.
GW: Gdy więc musi pan wypełnić rubrykę zawód, to co pan wpisuje?
AZ: Poeci na ogół się nie przyznają. Zawsze mogę wpisać nauczyciel akademicki, bo w końcu na życie zarabiam prowadzeniem zajęć na Uniwersytecie w Chicago. W.H. Auden opowiadał, że gdy ktoś go w samolocie zapytał, czym się zajmuję, to odpowiedział, że jest przedsiębiorcą pogrzebowym. I to się zgadza: poeci piszą elegie. Wallace Stevens był dyrektorem firmy ubezpieczeniowej. Nie, nie dyrektorem. Wicedyrektorem. Poeta nigdy nie będzie dyrektorem.
Zachęcamy do lektury całego wywiadu.
Przypominamy, że Adam Zagajewski był gościem tegorocznego Festiwalu Miłosza. Podczas festiwalu zaprezentowano film Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz, w którym poeta oprowadza po swoim Krakowie. Film jest częścią europejskiego projektu City(W)rites. Producentem polskiego odcinka jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission.
Partnerami polskiego odcinka serii City(W)rites - Widok Krakowa Magdaleny Piekorz są: Telewizja Polska SA oraz Instytut Książki, a realizację filmu wsparł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z programu Promocja czytelnictwa, których operatorem jest Instytut Książki.
Patronem medialnym filmu jest portal lubimyczytac.pl.
Polski odcinek serii City(W)rites powstał w ramach projektu Reading Małopolska. To wspierany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zestaw działań, w ramach którego Małopolska i jej stolica, Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury.