23 kwietnia 2013 Dziś święto książki!
Uwielbiana przez miliony – książka – obchodzi dzisiaj swoje święto. 23 kwietnia to w literackim kalendarzu data niezwykła: tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Tego samego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. 23 kwietnia jest hucznie obchodzony w Katalonii, której patronem jest Święty Jerzy. Zgodnie z tradycją w tym dniu kobiety otrzymują czerwone róże, będące symbolem smoka pokonanego przez św. Jerzego, a mężczyźni - książki. W całej Hiszpanii organizowane są natomiast maratony czytania Don Kichota z La Manchy Miguela de Cervantesa przez znane osobistości ze świata kultury.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.
UWAGA: Podobnie jak rok temu, Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza dzisiaj do swej biblioteki wszystkich chętnych do wspólnego czytania fragmentów Don Kichota z La Manchy, to w dowolnym języku. Maraton startuje o godz. 13.00. Warto się przyłączyć!
Jak co roku, małopolskie księgarnie przyłączyły się do akcji Książka i Róża obniżając tego dnia ceny książek o 10 proc., a do każdej zakupionej książki dołączają różę. Nadrzędną ideą Małopolskich Dni Książki Książka i Róża jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń. Z badań statystycznych wynika bowiem, iż prawie połowa Polaków nie czytuje książek, a ponad połowa ich nie kupuje. Inicjatywa krakowskiego oddziału Polskiej Izby Książki oraz Województwa Małopolskiego ma za zadanie zmienić tę smutną statystykę w naszym regionie. W Małopolsce mieszka wielu wybitnych pisarzy, poetów, literatów; działają tu prężne wydawnictwa, księgarnie i hurtownie książek, dysponujące olbrzymim potencjałem intelektualnym i organizacyjnym. Akcja Książka i Róża, w zamyśle organizatorów ma stać się wielkim świętem wszystkich, którym losy książki są szczególnie ważne, od twórców po czytelników.
Co planowane jest w ramach akcji w tym roku? Szczegóły: www.ksiazkairoza.pl