17 maja 2012 Marek Bieńczyk nominowany do NIKE!
Esej Książka twarzy Marka Bieńczyka znalazł się wśród pozycji nominowanych do tegorocznej, 16. edycji Nagrody Literackiej Nike - najważniejszej polskiej nagrody literackiej. Przypomnijmy, że Marek Bieńczyk jest zaprzyjaźniony z Festiwalem Conrada.
Recenzując książkę Bieńczyka, Dariusz Nowacki napisał w Gazecie Wyborczej: To jest mój Facebook. Na przeszło 400 stronach Bieńczyk przedstawia swój profil literacko-egzystencjalny. Opowiadam tu o rzeczach, które coś dla mnie znaczą. Mówiąc najprościej, Bieńczyk pokazuje, jak pisze i czym żyje. Jak to na Fejsie - obok twarzy właściciela profilu mamy dziesiątki portretów jego przyjaciół. Wśród nich: Chandler, Chateaubriand, Baudelaire, Krasiński, Słowacki, trenerzy Beenhakker i Górski, tenisista Agassi. Blok pięciu tekstów sportowych jest najbardziej intymną częścią książki - Światło bramki to jeden z najpiękniejszych w polskiej literaturze esejów o dzieciństwie i ojcostwie widzianym oczami syna. Sport łączył nas bardziej niż wszystko - notuje Bieńczyk, mając na myśli związek z ojcem. Ale namiętności sportowe są tu także metaforą opisującą kształtowanie się charakteru młodzieńca z Grochowa, jego wizję świata, pragnienia, ideały. Całkiem prywatne sprawy łączą się ze społecznym wizerunkiem i znaczeniem sportu w środkowym PRL-u - fenomenem dream teamu Górskiego i eksplozją popularności tenisa ziemnego w latach 70.
Marek Bieńczyk: pisarz, historyk, tłumacz (m. in. Ciorana, Kundery), eseista, enolog. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie.
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 16. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Dotyczy tylko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji ogłaszanych w maju na Warszawskich Targach Książki, drugi to wybór siedmiu finalistów na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły.
Dotychczasowi laureaci nagrody:
1997 - Wiesław Myśliwski Widnokrąg
1998 - Czesław Miłosz Piesek przydrożny
1999 - Stanisław Barańczak Chirurgiczna precyzja
2000 - Tadeusz Różewicz Matka odchodzi
2001 - Jerzy Pilch Pod Mocnym Aniołem
2002 - Joanna Olczak-Ronikier W ogrodzie pamięci
2003 - Jarosław Marek Rymkiewicz Zachód słońca w Milanówku
2004 - Wojciech Kuczok Gnój
2005 - Andrzej Stasiuk Jadąc do Babadag
2006 - Dorota Masłowska Paw królowej
2007 - Wiesław Myśliwski Traktat o łuskaniu fasoli
2008 - Olga Tokarczuk Bieguni
2009 - Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Piosenka o zależnościach i uzależnieniach
2010 - Tadeusz Słobodzianek Nasza klasa
2011 - Marian Pilot Pióropusz