13 października 2011 Bezgraniczni Ludzie w Willi Decjusza
Jak możemy pomóc tym, którzy żyją na wygnaniu? Jak wspierać osoby i organizacje walczące o przestrzeganie praw człowieka? – to tematy, o których dyskutować będą uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Bezgraniczni Ludzie, która odbędzie się w dniach 13-14 października (czwartek-piątek) w Willi Decjusza. Wydarzeniami specjalnymi towarzyszącymi konferencji będą: ceremonia wręczenia polskiej nagrody im. Sergio Vieira de Mello, wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka oraz uroczystość podpisania umowy między Międzynarodową Siecią Miast Uchodźctwa (ICORN) a Miastem Kraków.
Międzynarodowa Konferencja Bezgraniczni Ludzie to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie oraz Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce. To równocześnie kontynuacja cyklu prestiżowych konferencji poświęconych idei wolności organizowanych przez Stowarzyszenie od 2005 r.
Zaproszeni przez organizatorów wybitni eksperci podczas konferencji podejmą próbę analizy politycznych i kulturowych kontekstów konfliktów oraz możliwych działań prawnych, służących ochronie ludzkiej godności i praw człowieka w najbardziej dramatycznych i ekstremalnych sytuacjach. Uczestnicy konferencji poszukiwać będą odpowiedzi na podstawowe pytania: Jak możemy pomóc tym, którzy żyją na wygnaniu? Jak wspierać osoby i organizacje walczące o przestrzeganie praw człowieka? Jakie obowiązki w tym obszarze spoczywają na instytucjach europejskich i Radzie Europy, a także, jakie zadania i inicjatywy pozostają w gestii władz krajowych i lokalnych?
Na program konferencji składają się wykłady, prezentacje i analizy przedstawiane przez międzynarodowych ekspertów oraz debaty i sesje dyskusyjne otwarte dla przedstawicieli środowisk akademickich, politycznych i kulturalnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej oraz mediów.
Konferencji towarzyszą wydarzenia specjalne – pierwsze to ceremonia wręczenia polskiej nagrody im. Sergio Vieira de Mello, wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002–2003), przyznawana osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. 13 października (czwartek) o godz. 11.30 odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Honorowej Bernardowi Kouchnerowi, a o godz. 15.00 ceremonia wręczenia nagród w kategoriach: Osoba (odbierze ją Hassan Omar Hassani) i Organizacja Pozarządowa (otrzyma ją krakowskie Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć).
Drugie wydarzenie specjalne to uroczystość podpisania deklaracji między Międzynarodową Siecią Miast Uchodźctwa (ICORN) a Miastem Kraków, która odbędzie się w piątek (14 października) o godz. 14:00. W uroczystości udział wezmą m.in. Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta oraz Helge Lunde - Dyrektor Wykonawczy ICORN.
Przypomnijmy, że decyzję o przystąpieniu Krakowa do ICORN podjęła w maju tego roku Rada Miasta Krakowa. ICORN zajmuje się ochroną wybitnych intelektualistów poprzez budowanie programu „writer in residence" (pisarz-rezydent) w miastach należących do sieci. Organizacja zajmuje się również ułatwianiem kontaktu i współpracy między poszczególnymi miastami sieci, dyrektorami festiwali i pisarzami, poprzez ścisłą współpracę z Unią Europejską i z międzynarodowym PEN Clubem.
Dodatkowe informacje o konferencji są dostępne na stronie internetowej: www.villa.org.pl.