5 października 2021 Ruszyła dystrybucja wejściówek i biletów na wydarzenia Word2Picture podczas 13. Festiwalu Conrada!
Trzecia edycja Word2Picture, realizowana w ramach Festiwalu Conrada, to zaproszenie do przestrzeni, w której spotykają się i łączą dwie sfery artystycznej ekspresji – literatura i film. Wśród nich znajdziemy spotkania z gośćmi, którzy zdradzą nam kulisy pracy nad głośnymi filmowymi adaptacjami książek, a także warsztaty, na których dowiemy się, jak napisać scenariusz idealny. Spotkamy się również na sali kinowej, aby obejrzeć najciekawsze produkcje filmowe inspirowane literaturą i porozmawiać z ich twórcami.
Wydarzeniem otwierającym tegoroczne Word2Picture jest spotkanie z Henningiem Adamem, kuratorem wydarzenia Books at Berlinale będącego częścią pasma Berlinale Co-Production Market na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, w którym uczestniczą producenci oraz agenci i wydawcy z całej Europy. Panel w języku angielskim w formie online odbędzie się na żywo 19 października o godzinie 11.00. Poprowadzi go Ewa Bolińska-Gostkowska. Spotkanie będzie transmitowane na facebookowych profilach Festiwalu Conrada, Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Krakow Film Commission.
23 października w godzinach 12.00–13.30 odbędzie się bezpłatne szkolenie online, którego myślą przewodnią jest pytanie: „Co to znaczy filmowa książka?”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Świerk, scenarzystka i konsultantka scenariuszowa. Ekspertka zdradzi, jakich scenariuszy szukają producenci i jakie książki posiadają filmowy potencjał. Zapisy na szkolenie na stronie kbfbilety.krakow.pl trwają do 22 października. Link do spotkania zostanie przesłany do wszystkich uczestników w dniu wydarzenia.
Adeptów sztuki scenopisarskiej zapraszamy 23–24 października w godzinach 12.00–18.00 do Pawilonu Wyspiańskiego na płatne warsztaty scenariuszowe z jednym z najbardziej utalentowanych scenarzystów młodego pokolenia, czyli Mateuszem Pacewiczem. Twórca scenariusza do nominowanego do Oscara „Bożego Ciała” opowie uczestnikom i uczestniczkom, jak zacząć pisać i jak przetrwać twórcze wzloty i upadki, omówi tradycyjną trzyaktową strukturę scenariusza i zdradzi przepis na tworzenie wiarygodnych postaci. Na warsztaty należy przygotować wstępny pomysł na scenariusz. Uczestników prosimy o napisanie przed zajęciami streszczeń swoich fabuł, które zostaną szczegółowo omówione podczas spotkania. Warsztaty odbywają się w ramach Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Trwają zapisy strony kbfbilety.krakow.pl.
Jeśli jeszcze czujecie niedosyt, to bardzo dobrze, bo 21 października o godzinie 20.00 w Kinie Pod Baranami zorganizujemy pokaz filmu „Żeby nie było śladów” i spotkanie z Cezarym Łazarewiczem – autorem reportażu opublikowanego w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Czarne, na podstawie którego powstał scenariusz, a także z twórcami tego obrazu. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Piotr Czerkawski. Natomiast 23 października o godzinie 18.00 zapraszamy na projekcję „Ostatniego komersu”, przed którą odbędzie się spotkanie z Anną Cieplak, autorką literackiego pierwowzoru, czyli książki „Ma być czysto”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, a także reżyserem i scenarzystą Dawidem Nickelem oraz producentką Martą Habior. Dyskusję poprowadzi krytyczka filmowa Adriana Prodeus. Bilety na oba wydarzenia można nabyć w kasie Kina Pod Baranami.
Jednocześnie informujemy przedstawicieli branży wydawniczej, że w trakcie Festiwalu Conrada otworzymy nabór propozycji książkowych do wiosennej edycji Word2Picture. Zakwalifikowane tytuły zostaną przedstawione na spotkaniu z producentami filmowymi podczas kolejnej edycji festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Szczegóły naboru podamy w późniejszym terminie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury i kina do udziału w wydarzeniach otwartych w ramach pasma Word2Picture. Jest to wyjątkowa okazja, aby posłuchać opowieści z pierwszej ręki o procesie tworzenia dzieł filmowych inspirowanych literaturą, a także zadać pytania ich twórcom. Do zobaczenia!