13 października 2019 Kopiści wszystkich krajów łączcie się. Konferencja literacka
W kilku modernistycznych utworach – w noweli „Kopista Bartleby” Hermana Melville’a, w opowiadaniu „Płaszcz” Mikołaja Gogola, a także w powieściach „Bouvard i Pécuchet” Gustawa Flauberta oraz „Rodzeństwo Tanner” Roberta Walsera – pojawia się postać skryby, którego zadanie polega na skrupulatnym i niestrudzonym kopiowaniu dokumentów. Dlaczego ta – zdawałoby się błaha – funkcja cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem nowoczesnych pisarzy? Dlaczego poświęcili jej tak wiele uwagi? Czy była to jedynie reakcja na sposób funkcjonowania instytucji ówczesnego społeczeństwa, w którym urzędnicy odgrywali istotną rolę? A może w postaci skryby zakodowana została pewna intuicja na temat kondycji ludzkiej? Jaki sekret skrywa niepozorny kopista?
Po raz pierwszy pytania te zadaliśmy podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Conrada, w ramach której odbyło się spotkanie pt. „O kopistach” z udziałem Małgorzaty Łukasiewicz i Grzegorza Jankowicza. Na prośbę publiczności postanowiliśmy postawić je jeszcze raz, zapraszając do udziału w konferencji literackiej grupę wybitnych pisarek i pisarzy, krytyczek i krytyków.
Jaką funkcję przypisali kopistom nowocześni twórcy? I czego możemy się od nich dowiedzieć na temat naszej egzystencji, naszego świata i naszych instytucji?
PROGRAM
20 października 2019
Miejsce: Massolit Books, ul. Felicjanek 4
10:30-11:45
Marek Bieńczyk, „Kopiści Flauberta”
Małgorzata Łukasiewicz, „Pisanie i czytanie: Robert Walser”
12:00-13:15
Eliza Kącka, „Od kopii do glosy, czyli jak zostać humanistą”
Arkadiusz Żychliński, „Robić różnice. Vila-Matas i spółka”
15:30-16:45
Piotr Augustyniak, „Bartleby-Paterson. O przepisywaniu nieprzepisywalnego”
Piotr Paziński, „Prawo na skórze, czyli przypowieści o skrybie”
17:00-18:15
Agnieszka Taborska, „Vermeer, Dali, Rimbaud, Topor – tworzyć, czyli kopiować”
Michał Paweł Markowski, „Bouvard et Pécuchet: kopia i głupota”
Moderacja: Grzegorz Jankowicz