26 września 2019 Festiwal Conrada wśród pięciu najlepszych festiwali w Europie!
26 września 2019 roku w Brukseli odbyła się uroczysta gala Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, organizacji przyznającej wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych i kreatywnych wydarzeń współfinansowanych przez Unię Europejską. Odbywający się w Krakowie Festiwal Conrada jako jeden z pięciu festiwali został uhonorowany Nagrodą EFFE na lata 2019-2020. To kolejne, po nagrodach Writers Academy Penguin Random House i Londyńskich Targów Książki, wyróżnienie dla festiwalu na międzynarodowej arenie.
Joseph Conrad wyruszył z Krakowa w świat, by w literaturze odnaleźć medium pozwalające na zrozumienie obcych mu społeczeństw i ich kultur. Organizowany od 2009 roku Festiwal Conrada gości w Krakowie twórców z różnych literackich światów, przybliżając do siebie i wzajemnie objaśniając różne literackie temperamenty, światopoglądy, wrażliwości. Co do tego, że jego formuła powinna być drogowskazem dla innych festiwali na naszym kontynencie, nie miała wątpliwości kapituła Nagrody EFFE 2019-2020 (Europe for Festivals, Festivals for Europe), przyznawanej przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) wybitnym wydarzeniom artystycznym o innowacyjnym podejściu oraz cennym wkładzie w rozwój kultury i sztuki, a także wyróżniającym się międzynarodowym charakterem. 26 września, w BOZAR – Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli, nagrodę wręczoną przez Sir Jonathana Millsa, przewodniczącego jury, odebrali reprezentanci organizatorów wydarzenia: Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Urszula Chwalba (Kierowniczka Działu Literackiego KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Menedżerka Festiwalu Conrada), Grzegorz Jankowicz (Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada) i Aleksander Kardyś (Prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego).
„Zdaniem międzynarodowych jurorów EFFE Festiwal Conrada w Krakowie stanowi jeden z najlepszych festiwali literackich w Europie. Jakość programu wydarzenia, doskonale wyczulony radar wykrywający nowe talenty, powaga intelektualna oraz globalna perspektywa festiwalu stanowią perfekcyjne połączenie, umożliwiając niemal podręcznikową współpracę pomiędzy mieszkańcami miasta oraz globalną społecznością pisarzy, poetów i myślicieli” – napisano w uzasadnieniu nagrody dla festiwalu organizowanego wspólnie przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego. Festiwal Conrada został wyróżniony obok czterech innych europejskich wydarzeń: hiszpańskiego Festival Deltebre Dansa, norweskiego Førde Traditional and World Music Festival, ukraińskiego GogolFEST i holenderskiego Welcome to The Village. Zwycięzcy Nagrody EFFE 2019-2020 zostali wyselekcjonowani przez ekspertów spośród ponad 700 europejskich wydarzeń.
„To niezwykłe wyróżnienie także dla Krakowa, Miasta Literatury UNESCO, które od lat umacnia swoją tożsamość związaną z literaturą i książką, jednocześnie oferując przestrzeń dla nowych, idących z duchem czasu inicjatyw. Festiwal Conrada jest tego najlepszych przykładem. Stanowi silną, rozpoznawalną w całej Europie literacką markę, od lat odważnie łącząc lokalną perspektywę z tym, co najciekawsze w literaturze światowej. Dziękujemy za to, że nasz festiwal został ponownie dostrzeżony na jakże gęstej mapie europejskich wydarzeń” – komentuje przyznanie nagrody krakowskiemu festiwalowi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.
Nagroda EFFE 2019-2020 to kolejne wyróżnienie dla Festiwalu Conrada przyznane przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali – w 2017 roku festiwal otrzymał oznaczenie EFFE 2017-2018. Dwa lata temu największy literacki festiwal w Polsce został również wybrany do dwudziestki najlepszych festiwali literackich świata przez Writers Academy Penguin Random House oraz dwukrotnie, w 2016 i 2018 roku, znalazł się w finałowej trójce konkursu na najlepszy literacki festiwal świata organizowany przez Londyńskie Targi Książki.
Tegoroczna, 11. edycja Festiwalu Conrada odbędzie się w dniach od 21 do 27 października w Pałacu Czeczotka. Do Krakowa przyjadą między innymi Almudena Grandes, Chimamanda Ngozi Adichie, Didier Eribon, Mariusz Szczygieł, Dmitrij Bykow i Zyta Rudzka. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są „Rzeczywistości”. Październikowy festiwalowy tydzień to czas, w którym wydarzenie ponownie zyska najważniejsze z wyróżnień – oddaną, różnorodną i otwartą na poznanie nowego publiczność, która w ten szczególny dla literatury czas przyjeżdża do Krakowa z całego świata.