30 września 2017 Wystawy w ramach Festiwalu Conrada
Nowy region świata, Osobliwe, Dark Matter, Kolekcja gdańska w drodze, 10 lat Rymsa, Dawno, dawno temu… To tytuły wystaw, które warto wpisać w kalendarz planując festiwalowy tydzień. Zachęcamy do odwiedzenia Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Historii Fotografii, Pawilonu Wyspiańskiego, Domu Norymberskiego, księgarni Bona oraz Centrum Festiwalowego w Pałacu Czeczotki. Jak co roku, wspólnie z partnerami festiwalu, przygotowaliśmy bogaty program wystaw, zachęcając do poszukiwania niepokojących i inspirujących relacji między literaturą a sztukami wizualnymi.
Warto zajrzeć także na Rynek Główny. W weekend poprzedzający inaugurację Festiwalu Conrada Kraków będzie świętować 4. już rocznicę przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Z tej okazji, na płycie Rynku po raz kolejny staną wielkoformatowe litery układające się w napis „KRAKÓW MIASTO LITERATURY UNESCO”. Tym razem – w nowej odsłonie, nawiązującej do Roku Awangardy i dzieł polskich awangardzistów. Tegoroczny projekt jest dziełem Tomasza Budzynia – projektanta, kuratora, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Wzornictwo Form Przemysłowych.
Co jeszcze czeka na fanów literatury i sztuk pięknych? W Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki już od września można odwiedzać wystawę Nowy region świata. Punktem wyjścia do jej stworzenia była żegluga Josepha Conrada po rzece Kongo. Prezentowane prace, zakorzenione w konkretnym doświadczeniu, rzucają światło na szersze mechanizmy wykluczeń zarówno na świecie, jak i w Polsce. Wystawa czerpie inspiracje z intelektualnej tradycji myślicieli, takich jak Frantz Fanon, Aimé Césaire, James Baldwin, Stuart Hall, bell hooks, Paul Gilroy czy Achille Mbembe. Pozbawiona złudzeń analiza współczesności łączy się w niej z przekonaniem o możliwości budowy etycznej przyszłości. Jej podstawą jest dostrzeżenie w drugim człowieku podmiotu i dojmujące poczucie wspólnoty ludzkiego losu. Kuratorką wystawy jest dziennikarka i reportażystka Olga Stanisławska. Wystawa czynna jest do 12 listopada, a w trakcie Festiwalu Conrada (28 października) zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Olgą Stanisławską i Jean-Ulrickiem Désertem. Więcej informacji tutaj.
Już dzisiaj o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Osobliwe, którą można oglądać w Muzeum Historii Fotografii przy ul. Józefitów 16. Wystawa składa się z około 130 fotografii precyzyjnie wyselekcjonowanych ze zbiorów MHF. Wiele intrygujących obrazów, zdolnych wprowadzić ferment w definicjach sztuki powstało w wyniku pomyłki, przypadku lub „nieudolności” autora. Fotograficzne obrazy będące dziełem przypadku zyskują często walor nieprawdopodobieństwa, który wytrąca widza z poczucia wizualnego komfortu. W projekcie Osobliwe proponujemy nową i atrakcyjną dla widza formułę myślenia o fotografiach. Wystawa i publikacja zostały zaprojektowane przy współpracy studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Towarzyszyć jej będzie również wystawa w przestrzeni miejskiej (podświetlane wiaty przystankowe typu citylight). Kuratorzy wystawy: Bartosz Flak, Marta Miskowiec. Wystawa czynna do 31 grudnia, więcej informacji tutaj.
Pawilon Wyspiańskiego na dwa tygodnie zamieni się w wieżę Babel, gdzie będzie można podziwiać komiksową, sugestywną grafikę w ramach interaktywnej wystawy pod tytułem Dawno, dawno temu… Serge Bloch i Frédéric Boyerzabiorą nas w świat Biblii – opowieści powstałej 3000 lat temu. W przestrzeni podzielonej między dziewięć audiowizualnych instalacji artystycznych zobaczymy stworzenie świata w 3D, pięćdziesięciometrowy mural czy stworzoną i zinterpretowaną na nowo wieżę Babel. Najbardziej poruszające historie Starego Testamentu są tu przedstawione za pomocą nowoczesnych, czarno-białych rysunków Blocha, fragmentów tekstu Boyera oraz stworzonych na podstawie obu tych elementów animacji. W świeżym ujęciu twórców te nieśmiertelne, biblijne opowieści mówią o wolności i odpowiedzialności, miłości i sprawiedliwości, wojnie i władzy, wygnaniu i migracjach. Podczas festiwalu odbędą się spotkanie i warsztaty z Serfem Blochem. Na wernisaż zapraszamy 27 października o godz. 19:00, wystawa potrwa do 12 listopada. Więcej informacji tutaj.
Co do tego nie ma wątpliwości - „Ryms” to najważniejsze dziś w Polsce pismo o literaturze dla dzieci i młodzieży. Merytorycznej wadze i intelektualnej głębi towarzyszy uroda, która bije już z okładek. Z „Rymsem” współpracowali znakomici rysownicy m.in. Jan Bajtlik, Maciej Blaźniak, Patricija Bliuj-Stodulska, Katarzyna Bogucka, Anna Chmielnik, Aleksandra Cieślak, Agata Dudek, Joanna Gębal, Marta Ignerska, Agata Juszczak, Tomasz Kaczkowski, Agata Królak, Katarzyna Olbrycht, Ola Szmida i Józef Wilkoń. Z okazji 10-lecia pisma zaprezentujemy wszystkie dotychczasowe okładki tego zasłużonego tytułu w ramach wystawy 10 lat Rymsa, prezentowanej w podziemiach księgarni Bona. Wernisaż połączony z warsztatami, które poprowadzi Katarzyna Olbrycht i spotkaniem z Martą Lipczyńską odbędzie się 26 października o godz. 16:00, wystawę można będzie zwiedzać do 6 listopada. Więcej informacji tutaj.
Instalacja świetlna Dark Matter jest przestrzenią, która zaprasza odbiorcę do wejścia w głąb tajemniczego i nieznanego świata. Na pierwszym planie znajduje się interaktywna rzeźba Na pierwszym planie jawi się interaktywna rzeźba świetlna reagująca na obecność człowieka, zaprojektowana przez budapesztańskiego artystę wizualnego – Viktora Vicsek. W zależności od liczby osób i ich pozycji w stosunku do niej, rzeźba zmienia swoją formę poprzez modyfikację aktywnych świateł. Zanurzona jest w ruchomym tekście sprawiającym wrażenie ożywionego i ulotnego. Zastany świat wypełniony jest ambientowym dźwiękiem, dopełniającym wrażenie odcięcia od rzeczywistości i zawieszenia w tajemniczym, mrocznym, niepokojącym wymiarze.Instalacja jest wspólnym projektem węgierskiego artysty Viktora Vicsek i duetu artystów nowych mediów Elektro Moon i powstała z inspiracji tematem tegorocznego Festiwalu Conrada, jakim jest Niepokój. Wystawa będzie czynna od 23 do 29 października. Więcej informacji tutaj.
Gdańska Galeria Güntera Grassa jest domem jednej z największych na świecie kolekcji 141 dzieł zmarłego w 2015 roku Noblisty. Twórczość plastyczna Grassa jest w nierozerwalny sposób związana z jego pisarstwem. Grafiki, rysunki i rzeźby nie są bynajmniej ilustracjami literatury sensu stricte. Stanowią raczej pewnego rodzaju obrazowe dopełnienie treści, wizualizację motywów, metafor, pojęć, które Grass opisuje szczegółowo w swoich książkach. Wystawa Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze, przygotowana w związku z dziewięćdziesiątą rocznicą urodzin pisarza, prezentuje wybrane prace graficzne i rzeźbiarskie z gdańskiej kolekcji jego prac. W Krakowie będziemy oglądać je od 24 października do 17 grudnia w Domu Norymberskim. Więcej informacji tutaj.