4 października 2016 Krajobrazy dalekie i bliskie – czwartek na Festiwalu Conrada
Krajobraz to nie tylko miejsce, czasami ważniejsza od samego miejsca jest pamięć o nim oraz emocje i uczucia, które wywołuje. Wszystko to sprawia, że często mówi się wręcz o krajobrazie wewnętrznym, utkanym ze wspomnień i wyobrażeń.
Są takie krajobrazy, które trudno wyrzucić z pamięci i takie, które przywodzą na myśl poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Tematem dnia w czwartek będą właśnie te szczególne miejsca. Uczestników czekają spotkania m.in. z Gézą Röhrigiem, Szczepanem Twardochem, Sofiją Andruchowycz i nominowanymi do Nagrody Conrada.
„Mogę powiedzieć, że w Auschwitz znalazłem swoją tożsamość. To miejsce wyznaczyło w moim życiu ścieżkę, po której cały czas idę” – mówi Géza Röhrig, odtwórca głównej roli w Synu Szawła. Röhrig jest również poetą oraz byłym frontmanem undergroundowego zespołu Huckleberry. W nagrodzonym Oskarem w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” Synu Szawła zagrał główną rolę członka Sonderkommando. Tematyką obozową interesował się od dawna, również z powodów osobistych, ponieważ cała rodzina jego dziadka zginęła w Auschwitz. W Oświęcimiu po raz pierwszy był jeszcze jako nastolatek. Podczas Festiwalu Conrada w rozmowie z Grzegorzem Jankowiczem zaprezentuje się przede wszystkim jako pisarz, autor m.in. Oskubanej papugi rebego, zbioru zmyślonych opowieści chasydzkich.
Literatura reporterska bardzo często odwołuje się do związku krajobrazu i ludzkich przeżyć. O dalekich wyprawach opowie Wojciech Górecki, dziennikarz, historyk, reporter, znawca tematyki kaukaskiej, autor trzech książek o Kaukazie: Planety Kaukaz, Toastu za przodków oraz Abchazji. Pytać będzie Anna Żamejć, dziennikarka i korespondentka, która specjalizuje się również w tematyce kaukaskiej.
Krajobrazom nieco bliższym, lecz wciąż nie do końca poznanym, poświęcone będzie spotkanie „Ludzie z prowincji”. Radka Franczak, Andrzej Muszyński i Maciej Płaza, autorzy książek w szczególny sposób związanych z tematyką polskiej wsi, w rozmowie z Katarzyną Trzeciak odpowiedzą na pytanie, czym jest polska terra incognita. Będą się również zastanawiać, dlaczego polska prowincja wciąż bywa niesłusznie infantylizowana i upraszczana w zbiorowych narracjach.
Wyzwaniem dla literatury zawsze są zagadnienia związane z nauką i biologią, tylko pozornie pozbawione literackiego potencjału. Po nie właśnie sięga Urszula Zajączkowska autorka Atomów, książki nominowanej do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2015 w kategorii „Debiut roku”, obalając tym samym obiegowe przekonanie, że naukowe podejście do świata jest niemożliwe do pogodzenia z wrażliwością literacką. Wspierać ja będzie Stanisław Łubieński, autor reportaży i zbioru esejów, a także ornitolog-amator – rozmowę poprowadzi Michał Sowiński.
W późny czwartkowy wieczór na uczestników czeka „Łomot” – czyli spotkanie ze Szczepanem Twardochem, którego najnowsza powieść Król prezentuje złożony, wielobarwny i mało znany w zbiorowej wyobraźni krajobraz Warszawy 1937 roku. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska.
Znane i nieznane, bliskie i zupełnie obce. Krajobrazy budują wyobraźnię, stają się materią przetwarzaną przez literaturę, stanowią punkt odniesienia dla ludzkiej świadomości, a niejednokrotnie są jej artystycznym odbiciem. Miastko Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego zapraszają do festiwalowych spotkań, które będą okazją do refleksji nad tym aspektem twórczości literackiej.