14 września 2016 Młodzi ilustratorzy w Bunkrze Sztuki - „Węże, sztylety i płatki róży”
Prace cenionych i nagradzanych nie tylko w kraju, ale i na świecie młodego pokolenia polskich ilustratorów będzie można obejrzeć w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” już od 16 września. W najbliższy piątek o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Węże, sztylety i płatki róży”.
Obejrzymy tam prace budujące dialog z wciąż inspirującą współczesnych twórców tradycją Polskiej Szkoły Ilustracji. Przygotowane specjalnie na ekspozycję w Bunkrze Sztuki ilustracje korespondują z pracami klasyków polskiej ilustracji, ukazując punkty styczne wszystkich prezentowanych projektów – podczas czytania wystawy można będzie zobaczyć na przykład podobieństwo strategii pracy nad tekstem. Wystawę można będzie oglądać do 11 grudnia 2016.
Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO są współorganizatorem wystawy, a Festiwal Conrada partnerem wydarzenia.
W epoce dynamicznej ekspansji Internetu, doświadczania rzeczywistości zapośredniczonej i medialnej, którym towarzyszy pewnego rodzaju spontaniczność i dowolność w doborze modelu komunikacji, ilustracja na nowo określa swój status pośród sztuk wizualnych. To, co charakterystyczne dla współczesnej ilustracji, to nie tylko nowatorstwo twórców i wynikająca z niego różnorodność form, technik artystycznych czy zmiana funkcji w kreowaniu świata przedstawionego (ilustracje nie przedstawiają tego samego, co tekst, ale są pewną wartością naddaną i mają swoją autonomię), ale także nietypowe nośniki. Nową ilustrację wyróżnia też procesualność, intermedialność, wielowarstwowość. Ilustratorzy nie boją się odwracania chronologii, tworząc najpierw rysunki czy inne reprezentacje wizualne, do których dopasowują potem słowa, niejako „ilustrując ilustracje” tekstem. Obraz tej współczesnej dziedziny sztuki dopełnia to, że posiada ona wiele kanałów dystrybucji: ilustratorzy równie chętnie publikują swoje prace w książkach czy prasie, co w Internecie, tworzą animacje, modę, identyfikując te realizacje na równi z projektami książkowymi. Twórcy ilustracji, zestawiając słowa i obrazy z precyzją kompozytora, przyjmują różnorodne strategie pracy z tekstem, nie tylko te związane z jego treścią, ale także innymi właściwościami, jak brzmienie czy melodia.