5 listopada 2010 Biedni nie chcą celebrować swoich tożsamości
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada Walter Benn Michaels – amerykanista, literaturoznawca, teoretyk języka i polityki, wykładowca na Uniwersytecie Illinois w Chicago – spotkał się z publicznością dwukrotnie: na wykładzie „Multiculturalism Today” (drugiego dnia Festiwalu) oraz podczas dyskusji „Gra w klasy”, poprowadzonej dzień później przez Jana Sowę, filozofa i politologa.
Sowa otworzył spotkanie z Michaelsem pytaniami dotyczącymi ostatnich wyborów do Kongresu w Stanach Zjednoczonych; przeszedł następnie do problemu „ruchu na prawicy”, który zarówno jemu, jak i amerykańskiemu teoretykowi wydaje się w zasadzie jedyną polityczną konsekwencją niedawnego kryzysu ekonomicznego. Po wymianie zdań na temat postaci Baracka Obamy i jego roli we współczesnej światowej polityce Michaels przeszedł na grunt badań literackich, odnosząc się do kategorii „biopisania” (biowriting) z jednej ze swoich książek („The Shape of the Signifier”, „Kształt znaczącego”). W dalszej części spotkania krytykował – wprowadzając kontekst społeczny i ekonomiczny – literaturę „celebrującą tożsamość” („poor don’t want to celebrate their identity”, zauważył). Przedstawił krótko wstęp do „radykalnego projektu politycznego”, który opierałby się na „nieposzanowaniu jednostki”.
Dowartościował jednocześnie znaną powieść Jonathana Littella – „Łaskawe” – odnajdując sens w niemożliwości utożsamienia się z bohaterem (co spowodowało zresztą złe przyjęcie książki przez amerykańską krytykę).
Podczas całego spotkania Michaels odwoływał się przede wszystkim do twierdzeń z dwóch swoich najbardziej rozpoznawalnych publikacji: „The Shape of the Signifier” oraz „Trouble With Diversity” („Problem z różnorodnością”), a także materiału z książki, nad którą właśnie pracuje.